Kuzey Ormanları savunması sermaye tehdit ve saldırıları altında can çekişen Belgrad Ormanı’nda kitlesel bir eylem gerçekleştirdi. 1 Aralık Pazar günü saat 10.00’da bir Şahintepesi’nde bir araya gelen yüzlerce bisikletli ve doğa yürüyüşçüsü yaşanan doğa katliamına dikkat çekmek için uzun bir parkur boyunca slogan, döviz ve pankartlarla yürüdü, pedalladı. Belgrat Ormanı içindeki kesim alanında sürdürülen eyleme havadan destek paramotorcu savunuculardan geldi. Paramotorcular, üzerine “Orman katliamını durdurun” yazdıkları pankartlara kesim alanına iniş yaptılar.

Kesim alanındaki yürüyüşün ardından araçlarla tekrar buluşma noktası dönen savunucular, Hacıosman Metro durağında eylemin ilk etabına katılmayan yüzlerce İstanbulluyla birleşerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü’ne doğru yürüyüşe geçti. “Sahibinden satılık orman”, “Gereksiz proje değil, ormanımızı istiyoruz”, “Belgrad ormanı sermayenin oyun parkı değil”, “Muhteşem çözüm toplu ulaşım”, “Ulaşım değil, rant projesi”, “İstanbul’u büyütme, yaşam alanlarımızı küçültme” yazılı pankart ve dövizlerin taşıyan Kuzey Ormanları Savunucuları “Ormanıma,suyuma, İstanbuluma dokunma”, “Köprü değil, toplu ulaşım”, “Ormanlar halkındır, satılamaz”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları attılar. Yürüyüş esnasında yolun bir kısmını trafiğe kapatan Kuzey Ormanları Savunması’na geçen araçlardan da destek geldi. Orman Bölge Müdürlüğü’nün önünde Kuzey Ormanları savunması adına basın açıklaması okunduktan sonra, boğazı yüzerek geçen domuzlarla yapılan “röportaj” da dinlendi. Domuz sesinden açıklama dinlendikten sonra savunucular röportajın insan diline çevrilmiş halini de okudular.

Yaklaşık 600 doğa ve orman savunucusunun katıldığı eylem 22 Aralık’ta Kadıköy’de yapılacak İstanbul mitingine katılım çağrısı ile son buldu.