(KOS-Medya – 6 Aralık 2013)

Ballıkayalar Vadisi’ne yönelik yapılaşma, organize sanayi bölgesi ve kuzey marmara çevre yolu gibi tehditlere dikkat çekmek için “dağcılar direniyor” grubunun çağrısıyla sabah erken saatlerde Ballıkayalar’da biraraya gelen yüze yakın dağcı, vadi içerisinde yürüyüş yaparak tespit çalışmaları yaptılar. Daha sonra vadi içindeki tesiste Kuzey Ormanları Savunması’ndan temsilcilerin de katıldığı bir toplantı yapan dağcılar toplantının sonunda şu kararları aldılar;

1- Ballıkayalar vadisi’nin en güzel hali insan müdahalesinin en aza indirgendiği halidir. İnsan müdahalesi tabiat parkını güzelleştirmeyecek, tam aksine ekosistemi yıkıma uğratacaktır. Korunması gerektiği için 1. derece doğal sit alanı ilan edilmiş bir alana müdahale edilmemelidir.

2- Dağcılar Direniyor Grubu, gücü yettiği ölçüde Ballıkayalar’a yapılacak her türlü insan müdahalesinin karşısında duracaktır. Bu karşı duruşunu da tüm yetkili makamlara duyuracaktır.

3- Orman Bölge Müdürlüğü, belediye ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimleri ile ballıkayaların korunması, hatta koruma kapsamının genişletilerek dereye atıkların bırakılmaması, yapılaşmanın tabiat parkına yaklaştırılmaması, sanayi sitesinin etkilerinin en aza indirilmesi konusu aktarılacaktır. Temel ilkemiz, tabiat parkından yararlanacak olanların arkalarında hiçbir iz bırakmadan, doğaya zarar vermeden tabiat parkı dışına çıkmaları, geçtiği yerleri geldikleri zamandaki gibi bırakmak suretiyle terk etmeleridir.

4- Uygun bir zamanda, kamplı bir etkinlik düzenlenecek, civar köylerdeki insanlar ile yüz yüze görüşüp bilinçlendirme çalışması yapılacaktır. Yolun medeniyet değil, yıkım getiriyor olduğu kendileriyle paylaşılacaktır.

5- İmza kampanyaları düzenlenerek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün tabiat parkı ile ilgili hevesleri ortadan kaldırılmaya çalışılacak; buraya yapılacak müdahalenin oy getirmeyeceği, oy kaybettireceği anlatılmaya çalışılacaktır.

6- Tabiat parkının korunması konusunda başta istanbul ve Kocaeli’ndeki dağcılık kulüpleri olmak üzere tüm meslek odaları ve çevre organizasyonları’ndan destek istenecektir.

7- Demokratik girişimlerimize ve görüşme çabalarımıza yanıt alamazsak, yapılan görüşmeler sonuçsuz kalırsa ya da vadide çalışmalar sürdürülürse; ballıkayalar nöbeti, çalışma araçlarının karşısına çıkma gibi seçenekleri değerlendirilecektir. Bunu yaparken de ‘mutlak koruma alanı’ olan vadi içerisine öncelik verilecek ve özellikle bu alana yapılacak müdahaleler için ses yükseltilecek, vadinin korunması için ne gerekiyorsa yapılacaktır.

Ayrıca konuyla ilgili Kuzey Ormanları Savunması tarafından bir basın açıklaması yayınlandı.

1459061_177743372424495_933075259_n