Üçüncü havalimanı projesi kapsamında acele kamulaştırma kararı alınan Kuzey Orman Köyleri 25 Ocak Cumartesi günü saat 12.00’da Ağaçlı Kavşağı’nda protesto eylemi gerçekleştiriyor. Eyleme Kuzey Ormanları Savunması da destek verecek. Eyleme İstanbul’dan katılmak isteyenler Cumartesi saat 10.00’da Beşiktaş Özgürlük Anıtı önünde buluşarak, Kuzey Ormanları Savunması otobüsüyle Ağaçlı Köyü’ne hareket edecek.

Kuzey Ormanları Savunması, iki hafta önce 3. havalimanı projesinin ve 3. köprü inşaatının Avrupa yakasındaki etki alanı altında bulunan Kuzey Orman Köyleri’ni ziyaret etmişti. İstanbul’un kuzeyinde bulunan Odayeri, Ağaçlı, Akpınar ve Yeniköy’de, mega projelerin hem doğayı, hem de onunla barışık yaşayan insanların hayatını tahrip sürecinin güncel durumunu belgelemiştik. Köy sakinleri artık göremediği atmacalardan, kireç taşıyla doldurulup kurutulan göletlerinden, yok pahasına kamulaştırılma tehdidi altındaki mülklerinden ve geçim kaynaklarının yok edilişinden kederle bahsetmişti biz şehirde yaşayan komşularına.

Kuzey Köyleri harekete geçiyor!

Ziyaretimizden bu yana, bu dört köyün muhtarları bir araya gelerek yaşam alanlarını savunmak için Ağaçlı köyünde bir eylem düzenlemeye karar verdiler. Ormanlarını, haklarını ve geleceklerini korumak için, rant ve talan politikalarının onlara biçtiği kaderi kabul etmiyor, seslerini yükseltiyorlar. Yeniköy, Tayakadın, İmrahor, İhsaniye, Akpınar ve Ağaçlı Köylüleri tarafından düzenlenen eylem, 25 Ocak saat 12.00’da Ağaçlı Kavşağı’nda gerçekleşecek. Hepimiz el ele verip İstanbul’un doğasının, sakinlerinin hak arayışının ve geleceğinin sesini duyuracağız.

Yaşamı, dayanışmayı ve adaleti savunan tüm dostlarımızla Ağaçlı’da buluşmak dileğiyle.

Ulaşım: Toplu taşıma ile gelecekler, Kemerburgaz’a gelip buradan hareket eden 48k numaralı Kemerburgaz – Ağaçlı Köyü otobüsünü kullanabilir:

http://mobil.iett.gov.tr/tr/mobil/hatarama/hatdetayi/48K_KEMERBURGAZ—AĞAÇLI-KÖYÜ-İETT-Otobüs-Sefer-Bilgileri-ve-Durakları

Ya da Mecidiyeköy’den hareket eden 48 numaralı Mecidiyeköy – Göktürk otobüsü ile Göktürk Köüy’ne gelip oradan Ağaçlı’ya aktarma yapabilirler:

http://mobil.iett.gov.tr/tr/mobil/hatarama/hatdetayi/48_GÖKTÜRK—MECİDİYEKÖY-İETT-Otobüs-Sefer-Bilgileri-ve-Durakları

Özel araçları ile gelecekler için yol haritası:

http://tinyurl.com/mqnxj99