Beklenen oldu, yolsuzluk operasyonu Tayyip Erdoğan’a da uzandı. Telefonları dinlenen Tayyip Erdoğan’ın Beykoz’daki orman arazisinin ranta açılması ile ilgili yasal düzenleme konusundaki ses kayıtları polis fezlekesinde yer aldı
Yolsuzluklar ve El Kaide ilişkileri üzerinden AKP’ye yönelik operasyonlar sonunda Tayyip Erdoğan’a da uzandı. Yolsuzluk operasyonu kapsamında Başbakan Erdoğan’ın da dinlendiği ortaya çıktı. Erdoğan’ın ses kayıtları Artı 1′de Can Dündar’ın sunduğu Canlı Gaste programında yayımlandı.
Kayıtlarda Tayyip Erdoğan’ın, ikinci yolsuzluk operasyonunda hakkında savcının gözaltına almak istediği fakat polis engeline takıldığı BİM İcra Kurulu Başkanı Latif Topbaş ile görüşmeleri ve Beykoz’daki orman arazilerinde yapılaşma için talimat verdiği yer aldı.
Canlı Gaste programında kayıtlarla ilgili ilk değerlendirmeyi yapan Gazeteci Yavuz Oğhan, “Polis başbakanı dinliyor. Bir ülkede bundan büyük ne haber olabilir ki? Erdoğan’ın dinlendiğini, takip edildiğini net olarak anlıyoruz. Bu kayıtlar bir sene bekletilmiş” dedi.
Kayıtlardaki konuşmalar şöyle:

Latif Topbaş: Abi, bu şey çıkacak mı yav 6, yüzde 6 meselesi diyordunuz. İhtimali var mı onun?
Tayyip Erdoğan: Tabi, tabi.
Latif Topbaş: İyi hayırlısı bakalım.
Tayyip Erdoğan: Bunu yüzde 6 şeyde de irtifadan da 9.50 altında kalıyor, denizden 9.50.
Latif Topbaş: Anladım, anladım. Allah razı olsun ağabeycim.
Tayyip Erdoğan: Şey gelmiş galiba.
Latif Topbaş: Evet evet, bizdeydi iki gündür beraberiz elhamdülillah.

Bir diğer konuşma da 8 Şubat 2013 tarihine ait ve Simpaş İnşaat’ın sahibi Avni Çelik ve Büyükşehir Belediyesi’nin toplu konut yapan şirketi Kiptaş’ın Genel Müdürü İsmet Yıldırım arasında. Konu, özel orman arazilerinde yapılaşma biçiminin değiştirilmesi için çıkarılacak kanunu.
İsmet Yıldırım, başbakan ile görüşüldüğünü söyleyerek Avni Çelik’e arazi almasını tavsiye ederken; Avni Çelik İsmet Yıldırım’dan yüzde 6 konusunda Yargıtay’ın verdiği kararın yasa ile değiştirilip değiştirilemeyeceğini öğrenmeye çalışıyor. Aldığı yanıt ise son derece çarpıcı:

İsmet Yıldırım: Kanun çıkartıyoruz abi kanun. Bu torba yasasına giriyor, Tayyip Bey ile görüştük bu konuyu uzun uzadıya. Kanun olayından sonra işler daha kolaylaşacak, bu Danıştay mı Yargıtay mı iptal etti? Birtakım şeyler koydu. Dedi ki, işte yüzde 6’lık kesim, atıyorum, yüz dönüm arazide 6 dönümü kullanırsın diye anormal bir karar verdi. Artı kanuna şeyi de koyuyoruz, yollar ve otoparklar hariç diye, onu takip ediyorum ben bakanımızla, su bakanımız Veysel abi ile.
Avni Çelik: Yer alayım mı?
İsmet Yıldırım: Alabilirsin abi.
Avni Çelik: Böyle bir yer alayım mı?
İsmet Yıldırım: Şerefle alabilirsin abi.
Avni Çelik: Yani sonucu kesin gözüküyor mu? Eğer o şekildeyse yaramaz. Mevcut hali ile işime yaramaz.
İsmet Yıldırım: Pazarlığını yap. Birkaç ay sabrederek yap. Alıp almamakta serbestlik gibi bir şey ile al adamdan. O kanun 1-2 ayda çıkacak. O zaman rahatlarız. Öbür türlü yine şeyden izin çıkacak, yani kanun çıktıktan sonra olsa olmasa bana göre değil, yani bakanlık vermese vermeyebilir yani.
Avni Çelik: Yok, o ayağını çözeriz de, yasa engel olmadığı sürece.
İsmet Yıldırım: Yasadan sonra pahalılaşır mı?
Avni Çelik: Yani epeydir müzakere ediyorlar, 500 dönüm bir yer. Ya bugünlerde alacağım ya da almayacağım.
İsmet Yıldırım: Abi al dursun. Bunun önü açılacak abi. Bana göre öyle.
Avni Çelik: Kanun teklifinde ekip mutabık mı?
İsmet Yıldırım: Tabi tabi. Yani şey yok, bir problem yok kanunda abi. Biz onu bekliyoruz. Kanunu biz takip ediyoruz.

Ses kayıtlarının yer aldığı polis fezlekesinde şu ifadeler yer aldı:
“beykozda yapılaşma için danıştay engelinin yasa ile aşılacağı bilgisi üzerine bölgeden 500 dönüm gibi büyük arazilerin kanundan önce alınabilmesi için çete üyeleri arasında görüşme trafiği başlıyor, görüşmelerde ‘kanun çıkarıyoruz abi kanun, bu torba yasaya giriyor’ şeklinde müjdelerin verildiği görünüyor.”

Kaynak: sendika.org