Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, Kuzey Ormanları Savunması rehberliğinde kuzey köylerini ziyaret etti.

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu; kentsel dönüşüm, üçüncü havalimanı, üçüncü köprü ve Kanal İstanbul gibi projelerinin tehdit ettiği Kuzey İstanbul köylerine ziyarette bulundu. Komisyon, 31 Ocak – 2 Şubat 2014 tarihleri arasında düzenlediği “Ekolojik Kriz ve Kentler” konulu panel de; örnek şehirler üzerinden kentleşme sürecinde dayanılan ve hesapsızca aşılan kentsel ekolojik sınırlar, kent planlarının neoliberal politikaların etkisi altında rant aracı haline getirilişi, özellikle son dönemde planlama hukukunda sıklıkla karşılaştığımız olağanüstü hal uygulamaları ve kent yaşamında ifade özgürlüğü problemleri masaya yatırıldı. Toplantı süreci, ikinci gün öğleden sonra  Gezi Parki’nda polis yasağı delinerek gerçekleştirilen basın açıklamasıyla sonlandı.

Hukuk, Ağaçlı ve Yeniköy sakinlerinin yanında
TBB Komisyonu, 2 Şubat sabahı da Kuzey Ormanları Savunması’nın rehberliğinde, İstanbul’un kuzeyini delik deşik edecek olan rant paylaşım sürecinden köylülerin nasıl etkilendiğini bizzat onlardan dinlemek ve köylülere, kullanabilecekleri hukuki yollar hakkında bilgilendirmede bulunmak için Ağaçlı ve Yeniköy’ü ziyaret etti. Yolculuk esnasında bölgedeki geri çevrilemeyecek doğa tahribatını bizzat gören avukatlar, sürmekte olan inşaat ve hafriyat çalışmalarının geçmişi ve bugününe dair bilinmeyen detaylar hakkında Kuzey Ormanları Savunması üyelerince bilgilendirildi.
“Bizi hiç bilgilendirmediler!”
Ziyaret edilen ilk köy olan Ağaçlı’da; kamulaştırma süreçleri, toprak ve geçim kaynaklarının yaklaşan gaspı konularında komisyon üyeleri köylülerden bilgi aldı. Köy hayatının en doğal hallerinin çılgın projeler tarafından tamamen yok edilecek güzellikleri eşliğinde kısa bir yürüyüşün ardından Komisyon, daha kalabalık bir köy ahalisiyle bir araya geldi. Köy sakinleri, hayatlarını alt üst edecek ve kaderlerini değiştirecek projeler konusunda hiç bilgilendirilmemiş olduklarını dile getirdi. Komisyon, bir diğer Kuzey Köyü Göktürk’ün lüks yapılaşmaya açılmasıyla ortaya çıkan olumsuz tablonun aynısını yaşamamaları için, hukuki süreçler ve hak arayışı konusunda köy halkını genişçe bilgilendirdi. Avukatlar bu süreçte köy halkının yanında olacaklarını dile getirdi.

Ardından TBB Komisyonu ve Kuzey Ormanları Savunması ekibi Yeniköy’e geçerek, köy kahvesinde Yeniköylülerle bir araya geldi. Köylerinin önemli bir kısmı 3. havalimanı için düşünülen arazinin içinde yer alan Yeniköy sakinleri, acımasız rant politikalarının onları doğdukları ve doydukları toprakları terk etmeye ittiğini dile getirdi. 3. havalimanının inşa edilmesiyle yaşamlarında ortaya çıakcak yıkıcı etki ise bir Yeniköy sakininin şu sözlerinde acımasız bir gerçeklikle dile geldi: “Bugün havalimanıyla buraya imar gelirse, yarın dikecekleri 20 katlı gökdelenlerde bizi kapıcı bile yapmayacaklar.” Komisyon, Yeniköy’deki bilgi ve fikir paylaşımının ardından, İstanbul’a dönüş yolculuğu başladı.

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu düzenlediği bu geziyle, İstanbul’un kuzeyini betona çevirecek ve uzun vadede dünyanın en güzel şehirlerinden birinin sonunu getirecek projelere karşı, sadece Kuzey Ormanları Savunması gibi doğa ve yaşamı savunan oluşumların değil, hukukun da insanın yanında olması gerektiğini hatırlattı.
KOS tarafından haberleştirilmiştir.