Rixos Otellerinin sahibi Fettah Tamince, Antalya’daki Phaselis Antik kentinde yeni bir otel inşa etmeyi planlıyor. Beydağları Olimpos Milli Parkı sınırlarında inşa edilmesi planlanan “Dream Of Phaselis” adı verilen otel arazisinin bir bölümü 1. derece arkeolojik sit alanı içerisinde bulunuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca “ÇED gerekli değildir” kararı verilen projeye kamuoyu büyük tepki gösterdi. Projeye karşı başlatılan kampanyaya kısa sürede 40 bin kişi imza atarak projenin durdurulmasını istedi. Kampanya kapsamında yapılan açıklamada, “Türkiye’nin tarihini ve doğasını ranta kurban etmemek için sende bir imza ver! Bugün Phaselis’i kurtaramazsak, yarın her şeyi kaybedebiliriz… Doğana ve tarihine sahip çık!” denildi.

2 Şubat Pazar günü Kemer Doğa Dostları Derneği, A Platformu ve İstanbul Çağrıcıları Grubu üyelerinin sosyal

medya üzerinden yaptığı çağrılar üzerine yaklaşık 500 kişilik grup, Phaselis Antik Kenti koyunda bir araya geldi. Üzerinde “Phaselis Bizimdir” yazan döviz ve pankartlar taşıyan ve “Diren Phaselis” sloganları atan grup basın açıklması yaparak projenin iptal edilmesini istediklerini belirtip herkesi mücadelelerine destek olmaya çağırdı.

“Dream of Phaselis” projesi hakkında..

Antik kentin yamacına inşa edilmesi planlanan otelin arazisi 2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Turizm Teşvik Kanunu kapsamında Ares Fasilis İnşaat Turizm Ticaret A.Ş’ye tahsis edildi. Firmanın arazide inşa etmek istediği “Dream of Phaselis” otel projesi; 180 dönüme yayılan 280 odalı; 6 tenis kortu ve 3 açık yüzme havuzu olan ve daha birçok işleve sahip yapılardan oluşan bir turizm kompleksi. Yüzde 10’luk bir kısmı 1. derece arkeolojik sit alanı sınırlarına giren proje alanı aynı zamanda Beydağları Olympos Sahil Milli Parkı içerisinde yer almakta.

Bir bakanlık projeyi onaylıyor,
diğeri ÇED gerekliliğini kaldırıyor!

Otel projesi için imar planı değişiklikleri 2011 yılında bakanlık tarafından onaylandı, böylece inşa sürecinin önü açılmış oldu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın projeyi onaylamasının ardından 16 Aralık’ta Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu; ‘arkeolojik sit alanına giren kısma müdahale edilmemesi koşuluyla projenin uygulanmasında

sakınca yoktur’ kararını verdi. Kurul kararında bunun yanında “ancak alan aynı zamanda Milli Park olduğu için, ilgili kurumca milli parklar mevzuatı açısından da incelenmeli” ifadesi kullanıldı. Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 26 Aralık’ta projenin ÇED raporu gerektirmediğine yönelik bir karar çıkardı. Şu anda proje sahibi firmanın Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne izin müracaatında bulunması bekleniyor. Bu durumda Koruma Kurulu’nun yasal dayanakları ve yetki alanı dâhilinde verdiği kararın yanında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Milli Parklar mevzuatına dayanarak vereceği karar Phaselis arkeolojik peyzajı ve doğal yaşamının korunması açısından önem taşıyor.

Phaselis sahip olduğu tarihi, arkeolojik ve ekolojik değerlerle son derece önemli bir yerdir ve bu bölgenin yüksek kapasiteli turizm yatırımlarına açılmaması, olduğu gibi bütünlüklü olarak korunması gerekmektedir. Bu tip büyük yatırım projeleri bölgede kapasitesini aşan bir insan yoğunluğuna ve ekolojik yaşam ve arkeolojik mirasın tahrip edilmesi gibi sonuçlara sebep olacaktır. Phaselis ve çevresinin turizm ve rant odaklı yatırımlardan korunmasını savunuyor, süreci takip ediyoruz.

2 bin 700 yıllık bir kent

Phaselis kentinin MÖ 7. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulduğu biliniyor. Uzun yıllar Likya’nın doğu kıyısının en önemli liman özelliğini koruyan kentin Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güneş Limanı olmak üzere 4 limanı da bulunuyor. Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde bir caddesi inşa edilirken kentte bir de Hadrian Su Yolu Kapısı yer alıyor. Caddenin iki yanında gezinti yolları ve dükkânları olduğu görülüyor. Ayrıca

hamamlar, agora ve tiyatro gibi kamu yapıları da antik kentte bulunuyor. Bu yapıların tarihinin MÖ 1. ve 2. yüzyıla kadar uzandığı ileri sürülüyor. Milli park içinde yer alan bu bölgede piknik alanları yurttaşlar tarafından kullanılabilyor. Yat turlarıyla birçok turist Faselis ve kıyı şeridindeki diğer antik siteleri ziyaret edebiliyor. Ayrıca antik kent Antalya’daki en güzel plajlardan birine sahiptir.

Imza kampanyasına destek olmak için:
http://www.change.org/tr/kampanyalar/antalya-phaselis-antik-kentini-koru-dreamofphaselisehay%C4%B1r-save-phaselis-ancient-city-saynodreamofphaselis

kaynak: sol.org.tr, kesfetmekicinbak.com, cumhuriyet.com.tr adreslerinden yararlanılarak haberleştirilmiştir.