3. havalimanı projesi için hazırlanan son çed raporu 7 mart’ta askıya çıktı. İstanbul’un kuzeyinde, kentin kalan son ormanlarını ve su havzalarını yok edecek olan üçüncü havalimanı için üçüncü defa çed raporu hazırlandı. 7 Mart’ta askıya çıkan ve ikinci rapordan 1.000 sayfa daha uzun olan rapor 30 gün askıda kalacak.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin 21 Ocak 2014 tarihli kararıyla “ÇED olumlu” kararının yürütmesi durdurulan 3. havalimanı projesi için, ilk iki raporu da hazırlayan AK-TEL Mühendislik tarafından üçüncü defa ÇED raporu hazırlandı. İlk ÇED raporu ve nihai (ikincisi) ÇED raporu arasında büyük çelişkiler bulunuyordu; kesilecek ağaçların sayısı kasıtlı olarak düşük gösterilmiş, göl ve göletler ise “su birikintileri”ne dönmüştü. Raporlar, doğal ekosistemin yok olacağını belirtirken, iyileştirme çalışmalarına dair yeraltı sularının kirlenme aşamalarının takip edilmesi dışında hiç bir veri içermiyordu.

Kamuoyunda tartışmalara yol açan ve proje için çakılacak tek bir çiviyi daha yasa dışı hale getiren mahkeme kararının hemen ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan’dan şöyle açıklamalar gelmişti:

İdris Güllüce: “ÇED raporu olumlu”

“Bu sebeple verilen iptal kararının kısa sürede düzeltileceğine inanıyorum. Kimse Türkiye’nin dünyaya nam salan projesinin duracağı kanaatine varmasın. ÇED raporu olumlu. Çok kısa zamanda konu çözülecektir”

Lütfi Elvan: “Çalışmaları etkilemez”

“Bu sadece ÇED’in geçici durdurmasına yönelik bir karardır. Hiçbir şekilde havalimanı çalışmasını etkilemeyecektir”

Proje için hazırlanan üçüncü ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde yerini aldı:
http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=duyurudetay&Id=11280

Üçüncü havalimanı hakkında Kuzey Ormanları Savunması Araştırma Ekibi’nin hazırladığı raporu da bu vesileyle hatırlatmak isteriz.
http://www.kuzeyormanlari.org/2014/01/3-havaalani-nereden-baksan-katliam.html

Haber: Kuzey Ormanları Savunması