Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu dün toplandı ve Phaselis Antik Kenti sınırındaki alana yapılacağı iddia edilen otel projesiyle ilgili konuyu da ele aldı. Kurul, ilgili alanın arkeolojik kalıntılar açısında yeniden incelenmesine ve bu süreçte hiçbir şekilde inşaat faaliyetinin olmamasına karar verdi.

Tekirova’daki Phaselis Antik Kenti sınırları yakınında 180 dönüme yayılan 280 odalı, 6 tenis kortu ve 3 açık yüzme havuzlu ‘Dream of Phaselis’ adlı otel yapılacağı iddiası, tepki çekmişti. Çevreciler ve vatandaşlar, otel projesinin iptali için eylem düzenleyerek, imza kampanyası başlatmıştı. Ayrıca Kemer’de faaliyet gösteren 14 Sivil Toplum

Kuruluşu’nun bir araya gelerek oluşturduğu Kemer Sivil Toplum Platformu ile onlarca doğa ve yaşam savunucusu kurum, Phaselis Antik Kenti için 23 Şubat Pazar günü miting düzenleyecek.

Miting için oluşturulan facebook sayfasında açıklanan programı şöyle;

11:30 Antalya’da çeşitli noktalardan otobüslerin Phaselis’e hareket edişi.
13:00 Miting alanında toplanma
13:15 Açılış Konuşması. Konuşmacı Melike Vergili (imza kampanyası organizatörü)
13:30 Basın açıklaması. Konuşmacı Tunay Şahin (Kemer Sivil Toplum Platformu)
14:00 Tahtalı’dan atlayan yamaç paraşütü grubu ve skydiver Cengiz Kocak’ın Phaselis’e inişleri.
14:30 Davul zurna eşiliğinde oyunlar.
Sonrasında alan temizlenecek ve geri dönüşler başlayacaktır.
(Ücretsiz otobüs seferlerinin yer ve saatleri ayrıca duyurulacaktır.)

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?Tamamı Milli Park sınırları içinde olan otel projesinin yüzde 10’luk kısmının, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı içinde olduğu belirtildi. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, ‘arkeolojik sit alanına giren kısma müdahale edilmemesi koşuluyla projenin uygulanmasında sakınca yoktur’ kararını vermişti. Kararda, ‘ancak alan aynı zamanda Milli Park olduğu için, ilgili kurumca milli parklar mevzuatı açısından da incelenmeli’ ifadesine yer verilmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise, projenin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerektirmediğine yönelik bir karar çıkarmıştı.

KURUL DÜN TOPLANDIPazartesi günü toplanan Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, otel projesini de gündeme alarak konuyu masaya yatırdı. Kurul’un, ilgili alanın arkeolojik kalıntılar açısından yeniden incelenmesine ve bu kapsamda bölgede hiçbir şekilde inşaat faaliyetinin yapılmamasına karar verdiği öğrenildi. Söz konusu yerde, arkeolojik kalıntının olup olmadığına bakılacak. Buna göre, inceleme yapılacak olan alanda arkeolojik kalıntıların bulunması halinde herhangi bir şekilde inşaat yapılamayacak. Öte yandan, geçtiğimiz hafta düzenlenen eylemde, ‘Koruma Kurulu Phaselis’i Koru’ yazılı pankart açarak, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne yürüyen çevreciler, tahsisin iptali ve alanın korunması talebiyle Müdürlüğe dilekçe vermişti.

Kaynak: kemergozcu.com

Phaselis’teki gelişmeleri takip etmek için Twitter : @phaselisins