(Ayfer Çalıkıran/Taraf – 22 Mart 2014)

Çevre Mühendisleri Odası’nın Dünya Su Günü nedeniyle açıkladığı rapor, 3. Havalimanı ve 3. Köprü gibi çılgın projelerin, Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini gözler önüne seriyor.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası kamuoyunda tartışmalara sebep olan kuraklık sorunu ile ilgili rapor hazırladı. 22 Mart Dünya Su Günü’nde açıklanan rapora göre, önlem alınmadığı taktirde Türkiye 2030’a gelmeden su fakiri olacak. Uzun süredir suyun yanlış yönetildiğine ve fazla kullanıldığına değinilen raporda, yaşanan kuraklığın doğal bir süreç olmadığı belirtildi.
ARITILMAYAN SULAR BÜYÜK SORUN

Raporda ayrıca, dere yataklarının üzerine hidroelektrik santrallerin kurulması, İstanbul’da 3’üncü Havalimanı ve 3’üncü Köprü, Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği ve Antalya Phaselis’te olduğu gibi sulak alanlara, kuş göç yollarına, tarımsal ve/veya sit alanlarına inşaatlar yapılmasının su sorununda etkili olacağı ileri sürülüyor. Arıtılmayan su sorununun özellikle gündeme getirildiği raporda şu ifadelere yer veriliyor; “Arıtılamayan suların hem ekolojik dengeyi altüst ettiği hem de su döngüsünde problemler yaratarak, temiz su kaynaklarımızı yok ettiği unutulmamalıdır. Arıtılmadan deşarj edilen sular orta vadede daha ciddi maliyetler yaratmaktadır. İstatistiklere bakıldığında, ülkemizin gelişmişlik seviyesinden oldukça uzak olduğu görülmektedir.”