Şaibeli 3. Havalimanı Projesi ile ilgili ÇED Olumlu Kararının yürütmesi, İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından 21 Ocak 2014 tarihinde alınan kararla durdurulmuştur. Karar, 3. Havalimanı projesinin hukuka aykırı biçimde yürütüldüğünü ve İstanbul Ormanlarına telafisi mümkün olmayan zararlar verileceğini açıkça teyit etmiştir.

Hükümet çevrelerinin mahkeme kararlarını hiçe sayan açıklamalarına ve yaşamakta olduğumuz yıkıcı doğa-su krizinin ortasında, doğa talanını daha da hızlandırmayı amaçlayan anti-demokratik “Jeotermal Enerji Kurulu” girişimlerine karşın, Çevre Kanunu ve ÇED Yönetmeliği hükümleri açıktır: 4. İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararıyla birlikte, 3. Havalimanı Projesinin hukuksal zemini ortadan kalkmıştır. İdari Yargılama Usulü Yasası’na göre, İstanbul Valiliği, 3. Havaalanı Projesi faaliyetlerini derhal (ve en geç 30 gün içinde) durdurmakla yükümlüdür; kararın yerine getirilmemesi halinde başta Vali Mutlu olmak üzere tüm yetkililer suç işlemiş olacaktır.

Bizler, İstanbullu yurttaşlar olarak adaleti, doğayı ve kamu yararını savunmaktan aldığımız yetkiyle, mahkeme kararını uygulamakla birinci elden yükümlü olan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya görevini hatırlatmak; İstanbul’u yağma ve yıkım projelerine karşı hep birlikte savunacağımızı dile getirmek; ranta karşı adalet talebimizi yükseltmek için 22 Şubat Cumartesi günü saat 15.00’da, Sultanahmet Tramvay Durağı’nda buluşarak, İstanbul Valiliği önünde bir basın açıklaması gerçekleştireceğiz.
Bilimden, doğadan, İstanbul’dan yana tüm yurttaşları, meslek örgütlerini, dayanışmaları ve demokratik kitle örgütlerini, eylem çağrımıza imzalarıyla destek olmaya; adalet talebimizi yaygınlaştırmak üzere sosyal medyada #ValiMutluKararıOku etiketiyle açtığımız kampanyaya katılmaya ve 22 Şubat Cumartesi günü İstanbul Valiliği’nin önünde yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz.

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI
TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
TMMOB MİMARLAR ODASI İSTANBUL BÜYÜKKENT ŞUBESİ
TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
GREENPEACE AKDENİZ
İSTANBUL TABİP ODASI
İSTANBUL KENT VE BARINMA HAKKI MECLİSİ
KADIKÖY KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI MAHALLELER
KENT HAREKETLERİ
MÜŞTEREKLER
POLİTEKNİK
TAKSİM GEZİ PARKI KORUMA VE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ
YEŞİL ÖFKE

FORUMLARARASI KENTSEL DÖNÜŞÜMLE MÜCADELE ÇALIŞMA GRUBU

ABBASAĞA FORUMU

ACIBADEM DAYANIŞMASI
BÜYÜKDERE FORUMU
CAFERAĞA DAYANIŞMASI
CİHANGİR PARK FORUMU
GÖZTEPE GEZİ DAYANIŞMASI VE ÖZGÜRLÜK PARKI HALK FORUMU
LEVENT SPORCULAR FORUMU
MAÇKA PARKI FORUMU
ŞİŞLİ GÜLBAĞ FORUMU
TATAVLA DAYANIŞMASI
UĞUR MUMCU/KARTAL HALKALAR PLATFORMU
ÜSKÜDAR DOĞANCILAR FORUMU
YENİKÖY DAYANIŞMASI

İmza listesinde grup/insiyatif olarak yer almak için kuzeyormanlari@gmail.com adresine e-mail atılabilir
https://www.facebook.com/KuzeyOrmanlariSavunmasi
twitter.com/kuzeyormanlari
http://www.kuzeyormanlari.org