(Ufuk Köroğlu/Karşı – 25 Mart 2014)

360 Madencilik Şirketi’nin İstanbul Ömerli’de izin almadan yaptığı ağaç katliamını, bir kepçe operatörünün üstüne yıkma çabası, telefon görüşmelerine yansıdı

KARŞI’nın gündeme getirdiği Ömerli’deki ormanlık alanı biçerek, maden ocağı kuran 360 Madencilik Şirketi’nin izin almadan yaptığı ağaç katliamını bir kepçe operatörüne yıkmaya çalıştığı ortaya çıktı.

25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturması fezlekesine göre; Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ruhsat izninin uzatılması için başvuran 360 Madencilik Şirketi cevap gelmeden alanı genişletmeye başladı ve ocağın etrafında bulunan ağaçlar kepçelerle söküldü. Bakanlıktan denetim için geleceğini öğrenen şirket sahibi Cengiz Aktürk ile bir mühendislik firması yetkilisinin yaptığı görüşmelerde, doğa katliamıyla oluşturulan rant, bir kepçe operatörünün üstüne atılacaktı. Ancak firmanın Genel Müdürü, önce sesli düşündü ve ardından bu işi üstlenecek bir operatör bulamayacağını aktardı.

‘OPERATÖR YAPMIŞ DERİZ’

360 Madencilik’in sahibi Cengiz Aktürk ile danışmanlık firması sahibi Murat isimli şahıs arasında geçtiği iddia edilen konuşma fezlekede şöyle yer aldı:

Murat: Şöyle yapalım diyorlar. Biz oraya gidelim orda operatör adına zaptı tutalım. İzin sahası olarak. Alan geldi. Kazıklar çakıldı. Kazıklar çakıldıktan sonra tespiti yapıldı dosya Ankara’ya gönderildi. Ancak operatör buranın izninin çıktığını düşünerek sahayı yanlışlıkla girdi ve aştı diye zabıt tutalım. Nasıl olsa izin gelince mahkemeye sunarsın. Bak dava düşüyor. Davalık bir şey kalmıyor. İzinler de gelirse dava düşmüş olur. Hem fizibiliteden kurtulmuş oluruz, problemi ortadan kaldırmış oluruz. Hem de izin geldiğinde zaten dava düşeceği için bir problem kalmamış olur

Cengiz Aktürk: Olur olur…

‘OPERATÖR, YANİ SUÇLU…’

Konuşma üzerine şirketin Genel Müdürü Abdulkerim Çay’ı arayan danışmanlık firmasından Murat isimli mühendis, buldukları dahiyane yöntemi Çay’a da aktarıyor ve aralarında şu diyalog geçiyor:

Abdulkerim Çay: Peki operatör bulamazsak abi? Yani adamlar operatör tamam dedi, mahkeme de dedi ki operatör, yani suçlu ya kötü de düşünmek lazım her şeyi. Yani olmadı; o burayla alakalı bir sıkıntı çıktı, operatörü nereden bulacağız? Operatör kim?

Murat: İşte sizden bir tane. İsim vereceksiniz oraya, diyeceksiniz ki ‘bu adam bizim için imzalanacak kişi’ bu. Aksi taktirde ruhsat sahibine de bu tutulması gerekir. Ruhsat sahibi de şu an kim görünüyor abi şeyi sahibi.

Çay: İki tane ortak var işte Cengiz Aktürk ile Muhammet şey neyse işte onun adı

Murat: Onlara tutulması gerekiyor işte bir operatörle çözelim o işi.