(sendika.org, ETHA)

Acıbadem Mahallesi halkı, AKP’li adayın, projelerinde ‘yüzme havuzu ve otopark’ olarak gösterdiği parka sahip çıktı. Acıbademliler, yaz boyunca tüm etkinliklerini parkta yapacağını duyurdu

Acıbadem Dayanışması, belediyenin yıllardır düzenlemediği parkı 23 Mart Pazar günü “Parkımızı kendimiz yapıyoruz” diyerek temizledi. Dayanışma, yaz boyunca tüm etkinliklerini bu parkta gerçekleştirecek.

Üsküdar’ın Acıbadem Mahallesi içerisinde kalan ve Acıbadem Caddesi’ndeki Telekom binası ile TİBAŞ sitesi arasında kalan yaklaşık 4 dönümlük yeşim alan, Üsküdar Belediyesi’nin reklam panolarıyla doldurularak mahalle halkının kullanımına kapatıldı.

Halk, mahallenin tek yeşil alanı olan yerin “Acıbadem Parkı” olarak açılması için AKP’li belediyeden talepte bulundu. Ancak bu talep karşılanmazken, AKP Üsküdar Belediye Başkan Adayı Av. Hilmi Türkmen’in internet sitesinde park alanı “Acıbadem Yüzme Havuzu ve Otomatik Otopark” projesi olarak gösterildi.

Bu gelişme üzerine Acıbadem Dayanışması, parka yürüdü, ardından parkı temizledi, sembolik dilek ağacına parkla ilgili dilekler asıldı. Getirilen bir çam fidanı dikildi, “Berkin Elvan” adı verildi.

Acıbadem Dayanışması adına yapılan açıklamada, parkın bir an önce tamamıyla yeşil alan olarak düzenlenerek halka açılması istendi, “Hukuk tanımayan mevcut AKP Üsküdar Belediyesi’ni, AKP’li yeni belediye başkan adayını, hukuk kararlarını acilen tanımaya, mahalle halkının taleplerine de kulak vermeye davet ediyoruz” denildi.

Acıbadem’deki tek yeşil alan

Tüm belediye başkanı adaylarını kararlarını tanımaya ve bu konuda hakla planlarını açıklamaya davet eden dayanışma, “Mahalle halkı yerine ranta hizmet eden bir belediye istemiyoruz. Parklarımızın ve yeşil alanlarımızın işgaline, betonlaştırılmasına ve ticari alanlar haline getirilmesine izin vermeyeceğiz. Tüm Acıbadem sakinlerini Acıbadem Caddesi üzerinde tek kalan yeşil alanını savunmaya davet ediyoruz” diye belirtti.

Birlikte yemek yiyen Dayanışma Bileşenleri, parkı düzenlemeye önümüzdeki günlerde devam edecek ve yaz boyunca tüm etkinliklerini bu parkta yapacak.