(KOS/Medya – 28 Mart 2014)

Doğaya ve toprakla iç içe bir hayata gönül vermiş bir grup Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin kurduğu ekolojik tarım topluluğu Tarlataban, “kolektif kent tarımı” pratiğini hayata geçiriyor. Her hafta sonu üniversitenin sağladığı arazide buluşan Tarlataban üyeleri, geçtiğimiz Pazar da Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’ndeki arazilerinde tohum ekme çalışmalarını sürdürdü.

Çalışmalarına dört sene kadar önce başlayan ve 2012 yılı ilkbahar aylarında arazisine kavuşan Tarlataban, bireyin sağlıklı gıdaya erişimini, doğaya saygılı ve sürdürülebilir yöntemlerle gerçekleştirmek üzere 29 Mart Cumartesi sabahı yine işbaşı yapacak.

Tarla geçen hafta da boş kalmadı

Her hafta sonu çalışan ekip, geçtiğimiz hafta Pazar da 11 sularında tarlada buluştu. Semaverde demledikleri çay eşliğinde yeşilin tonları ile iç içe kahvaltı yaptıktan sonra işe koyuldu. Toprak elendi ve dikim alanına yerleştirildi. Bu arada başka bir grup tarladaki şifalı bitkilerin toplanması ve demetlenmesiyle meşgulken, bir diğeri naylon seradaki bitkileri suladı. Sıcaklığı kaloriferler aracılığla düzenlenen naylon serada, çeşitli bitkilerin çimlenmesine evsahipliği yapan viyoller bulunuyor. Her viyolün üzerindeki notlarda ise orada hangi bitkinin yetişmekte olduğu yazılı olarak belirtilmiş. Tarlada Fukuoka tarzı sürdürülebilir tarım teknikleri kullanılıyor. İşlere ufak çay molalarıyla ara veren ekip, gün sonunda bir sonraki sefer için sözleşip tarlaya veda etti.

Herkese açık, her yeşil alanla barışık

Çalışmalarını işbirliği ve dayanışmaya dayandıran ekip Boğaziçi Üniversitesi menşeili olsa da isteyen herkesin katılabileceği açık bir çalışma yürütüyor. Domatesten bibere, patlıcandan kabağa ve çeşitli ağaç türlerine Türkiye’nin farklı bölgelerinden toplanan yerel tohumları ekerek yetiştiren ekip, fidanlarını diğer bostanlarla da paylaşıyor.

Doğa ile iç içe kahvaltılarıyla 29 Mart Cumartesi sabahı yine işbaşı yapıyorlar

Eline hiç kazma kürek değmemiş şehir insanına doğayla bütünleşme olanağı tanıyan ve günümüz İstanbul’unda Gezi Direnişi’nin yeniden alevlendirdiği yeşile dönüş ile daha da görünür hale gelen Tarlataban, normalde her pazar gerçekleştirdiği çalışmasına, önümüzdeki hafta cumartesi günü devam edecek. Çalışmaya tamamen organik ürünlerden hazırladıkları doğa ile iç içe bir kahvaltıyla başlıyorlar. Ardından usülünce yürüttükleri tarım faaliyetlerine, gönüllülüğün ve imecenin keyfini katarak devam ediyorlar.

Grubun 29 Mart tarihli etkinliğinin detaylarına şuradan ulaşılabilir: https://www.facebook.com/events/290134964470276/?ref=22