(sol.org.tr – 1 Nisan 2014)

Dağ Kültürü Derneği ile Mineral Event tarafından düzenlenen ve bu yıl “Doğaya Dokun” temasıyla yola çıkan 9. Dağ Filmleri Festivali, 2 Nisan – 6 Nisan 2014 tarihlerinde Ankaralı sinemaseverlerle buluşuyor.

(soL-Haber Merkezi) Türkiye’de doğa, insan, keşif ve macera konulu, ilk ve tek film festivali olan Dağ Filmleri Festivali, 2 Nisan’da Ankara izleyicisi ile buluşuyor. 6 Nisan’a kadar sürecek festivale, Çağdaş Sanatlar Merkezi ev sahipliği yapacak.

‘Dünyadan’, ‘Keşif Ruhu’, ‘Su Dünyası’, ‘Bisiklet’, ‘Doğa-Çevre-İnsan’ ve ‘Kayak’ başlıkları altında toplam 37 film gösterimi olacak.

Festivalin dikkat çekici filmlerinden biri ‘Şehirden Zirveye.’ Belgesel Sebastian Stiphout ve 9 yaşındaki oğlu Luca’nın, Münih’teki evlerinden Almanya’nın en yüksek zirvesi olan Zugspitz’e doğru alışılmışın dışındaki yolculuklarını anlatıyor.

Pakistan’ın Karakurum kentinde bulunan K2 rotası üzerine üç filmin yanı sıra, 1953 yılında Yeni Zelandalı dağcı Edmund Hillary ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği Everest tırmanışında yaşananlar da ‘Uçurumun Kıyısında’ filmi ile festival kapsamında izleyici ile buluşacak.