(Cumhuriyet – 2 Nisan 2014)

Edirne’de park olarak kullanılan arsaya inşaat kazısı için gelen kepçenin önüne oturan çevreci 75 yaşındaki Kıymet Peker’in direnişi ile gündeme gelen arsanın imar planının değişikliği kararının iptali için açılan davada Edirne İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Mahallesindeki çocuk parkının olduğu alanın imara açılmasını önlemek için kepçenin önünde oturan 75 yaşındaki Kıymet Peker, pek çok kişinin sevgisini kazandı. Parkın kapatılmayacak olmasına sevinen çocuklar ve gençler, Kıymet teyzeye çiçeklerle teşekkür etti. Bir süre parkta çocuklarla sohbet eden Peker, sabah birçok gazetede fotoğraflarını, televizyonlarda görüntüsünü görüp destek telefonları alınca ne kadar doğru bir iş yaptığını anladığını söyledi.

Aydınlığın, temiz havanın ve yeşilliğin değerini bilmek gerektiğini ifade eden Peker, “Buraya apartman yapacaklar, aydınlığımızı kapatacaklar. Çocuklar, gençler çiçeklerle elimi öpmeye geldiler. Bunu hep birlikte başardık” diye konuştu. Peker, ağabeyi yoğun bakıma alındığı için Bursa’ya hareket edeceğini, dönüşünde parkın oyuncaklarının yerine konmasını ve çocuk cıvıltılarının yeniden başlamasını istediğini vurguladı.
(Fotoğraf: Evrensel)