(Ceren Çıplak/Cumhuriyet – 6 Nisan 2014)

Eylemciler, Emek Sineması inşaatını durdurmayan yetkililere seslenerek Emek’in de içinde bulunduğu yapı adasında devam eden inşaatın cephesine “Bu inşaat İstanbul halkı tarafından mühürlenmiştir” yazılı afişler yapıştırdı. Eylemciler, “Sermayenin mekânları yıkılacak, Emek sermayeyle uzlaşmayacak” yazılı bez afişi de Demirören AVM’nin balkonuna astı.

 

image

Emek Sineması inşaatı İstanbul halkı tarafından mühürlendi!

Emek Sineması için dün Cercil D’Orient binasının önünde ve Emek’in bulunduğu Yeşilçam sokakta bir eylem gerçekleştirildi. Eylemciler, Emek Sineması yetkililere seslenerek Emek’in de içinde bulunduğu yapı adasında devam eden inşaatın cephesine “Bu inşaat İstanbul halkı tarafından mühürlenmiştir” yazılı afişler yapıştırdı.

Eylemciler, Emek Sineması’nın yerine yapılmak istenen AVM projesi iptal edilene kadar hatta Emek Sineması’nın özgün haliyle yeniden inşaa edilene kadar bu mücadelenin içinde olmaya devam edeceklerini belirtiyorlar. Her ne kadar Emek Sineması’nı yıkmış olsalar da, sinemaya, sokağa açılan kapısından girmeye devam edeceklerini, tıpkı kullanım dışı bırakılan Haydarpaşa Garı gibi “Hiçbir alanımızı, meydanımızı, mekânımızı haramzadelere bırakmayacağız” diyor kentin asıl sahipleri…

“‘Emek’ emek ister, bu kent EMEK ister!” diyor kentin değerlerine sahip çıkan eylemciler. Emek Sineması mücadelesi devam ediyor; “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” diyorlar ilk günden bu yana.

‘Demirören’e afiş astılar’

Defne Halman, Mehmet Güleryüz, Aydın Orak da eyleme destek veren sanatçılar arasındaydı. Eyleme ‘Tuncel Kurtiz aramızda’ yazılı pankartlar taşıyanlar da kısa bir süre önce yitirdiğimiz, Emek eylemlerine destek veren usta oyuncu Tuncel Kurtiz’i temsil ettiler.

Eylemde, “Hey dostum o Emek’i yavaşça yere bırak”, “Emek’te son film: Büyük Soygun”, “Yayındayız Misbah” “Gezi sanatı Emek’ten yana”, “ Bu inşaat duracak”, “Emek’i AKP’ye yedirmeyiz”, “Emek’te yeniden film izleyeceğiz”, “Eller yukarı bu inşaat kaçak”, Emek’i yıktılar ama hâlâ buradayız” yazılı pankartlar taşındı.

Eylemciler, “Sermayenin mekânları yıkılacak, Emek sermayeyle uzlaşmayacak” yazılı bez afişi Demirören AVM’nin balkonuna astı. Bez afiş, Demirören AVM’nin güvenlik görevlileri tarafından hemen kaldırıldı. Dana sonra eylemciler “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları eşliğinde afişi yeniden balkona astı.

‘Vazgeçmiyoruz’

Kent Hareketleri, Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Park Forumları inisiyatifleri de ortak bir bilidiri kaleme aldı. Bildiride özetle şu ifadelere yer veriliyor:

“Bu kenti yağmalayanlara, talan edenlere karşı yıllardır mücadele eden onlar, yüzler; Gezi direnişiyle birlikte artık yeter dediler; binler, on binler oldular ve bir araya geldiler. Bu kentin bütün değerlerine; ormanına, suyuna, mahallesine, sokağına, tarihine, kültürüne, parkına, meydanına göz dikerek, bütün bu değerleri yağmalayarak varlığını sürdüren iktidar ve sermaye sahipleri, kentin üzerine karabasan gibi çöktüler. Ama Gezi Direnişi bu karabasandan çıkışın yolunu hepimize gösterdi! ‘Bu daha başlangıç’ sesleri milyonların haykırışıyla birleşti! Onlar vazgeçmiyorlar, biz de vazgeçmiyoruz!”