(KOS/Medya – 6 Nisan 2014)

Dün gece, üç işçinin hayatını kaybettiği 3. Köprü inşaat alanına giden, Kuzey Ormanları Savunması ve Politeknik’ten arkadaşlarımızın kaza bölgesindeki ilk izlenimleridir;

3. köprü güzergahı viyadük inşaatında, üst beton dökümü esnasında alt destek elemanlarının yetersizliği nedeniyle açılma ve ardından çökme oluşmuş. Çökme esnasında 3 işçi göçük altında kalarak hayatını kaybetmiş, 2 işçi askıda kalarak kurtulmuş ve hastaneye kaldırılmış.

İnşaat işini yürüten İçtaş, Ongun Yapı firmasına işi taşere etmiş. İnşaat alanına Çavuşbaşı ile Ümraniye arasındaki yol ayrımından ulaşılabiliyor.

Çavuşbaşı bölgesindeki ormanlık alan harap edilmiş. Yol buradan Ümraniye’ye bağlanmaya çalışılıyor. Yolun devamı Kavacık Ümraniye arasındaki Tem otoyolunda üst köprü ile tamamlanacak. Yolun devamı Temde görülebiliyor.

Kesindir diyemesek de ya mühendislik hesabı yanlış, ya da uygulama hatası var. Sonuç olarak işin hızlı yürütülmesi baskısı ve ucuz maliyet aranması, bu kazayı ortaya çıkarmış.

İnşaat alanı İSKİ tarafından su toplama havzası arasında ve her türlü moloz vb. dökümü yasaklanmış. Şu an su havzası telef edilmiş durumda.

Pazar günü alana tekrar giderek bilgi aktarmaya devam edeceğiz..