(KOS/Medya – 6 Nisan 2014)

Kuzey Ormanları Savunması ile İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 3. Köprü inşaatında meydana gelen iş cinayeti sonucu hayatını kaybeden 3 işçi için bir basın açıklaması düzenledi.

Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek üzerinde “3. Köprü inşaatı doğayı ve işçileri katlediyor” yazılı pankart açan eylemciler, “3. köprü cinayettir”, “Yağmaya, talana, cinayete hayır”, “AKP çalıyor, işçiler ölüyor”, “Sermaye büyüyor, insanlar ölüyor”, “Çalışırken ölmek istemiyoruz” şeklinde sloganlar attı.

Basın Açıklamasına 3. Köprü inşaatında yaşamını yitiren işçilerin ölümünü protesto etmek için Boğaziçi Köprüsü’nde eylem yapan ve gözaltına alınan işçiler de katıldı.

‘Dur demezsek işçiler ve doğa, katledilmeye devam edecek’

Basın açıklaması yapılmadan önce bir konuşma yapan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu şunları söyledi: “Gezi Parkı’nda, Emek Sineması’nda, tarihi yarımada dahil yaşadığımız her tarafta kent cinayetleri işleniyor. Bu cinayetlerin en büyüğü ise Kuzey Ormanları’nda yaşanmaktadır. Bu affedilemez bir kent ve insanlık suçudur. Aynı yağmacı zihniyetin diğer cinayet yöntemi de insan emeğini ve yaşamını değersizleştiren neoliberal çalışma koşullarıdır. Bu yılın ilk 3 ayında 276 işçi iş cinayetine kurban gitti. İşçilerin hayatlarını önemsemeyen bu tüccarlar sadece diktikleri binaların gölgesinde paralarını sayma derdindeler.”

Köprü inşaatında yaşamını yitiren 3 işçinin hırsızlık ve rantın kurbanı olduklarını belirten Çerkezoğlu, “Kenti ve işçileri öldüren aynı zihniyet. Buna dur demezsek, doğa ve işçiler katledilmeye devam edilecek” dedi.

Konuşmanın ardından Kuzey Ormanları Savunması ve İş Güvenliği Meclisi’nin hazırladığı ortak basın açıklaması KOS sözcüsü Deniz Özgür tarafından okundu. Eylemde ayrıca; Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya, Prof Dr. Beyza Üstün, Politeknik Derneği’nden Hayati Can ve İnşaat İşçileri Sendika Girişimi adına Mustafa Adnan Akyol birer konuşma yaptı.

Eylemde okunan basın açıklaması şöyle;

Basına ve Kamuoyuna;

AKP’nin mega projeleri doğayı ve insan hayatını yok ediyor 

İstanbul’da inşaatı devam eden 3. Köprü’nün Reşadiye-Çamlık bağlantı yolu üzerindeki 35 No’lu viyadüğünün başlık kirişinin beton dökümü esnasında kalıbın açılması ile meydana gelen göçükte elli metreden toprak zemine düşen 3 işçi yaşamını yitirirken, 2 işçi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

29 Mayıs 2012 günü İçtaş İnşaat-Astaldi Ortak Girişim Grubu 3. Köprü ihalesini aldı. İhaleyi alan İçtaş İnşaat; köprü inşaatının bir kısmını Ongun Yapı’ya taşere etti. AKP’nin taşeron sistemi bir kez daha işçilerin canını aldı.

Evet “Yeni Türkiye”nin yeni bir İstanbul’u olmalıydı. Bunu vaat ediyorlardı. Bu noktada İstanbul’un kuzey ormanlarına köprü, havaalanı ve yeni bir yerleşim yapılmalıydı. Ve bizzat Başbakan Erdoğan iki gün önce 3. Köprü’yü ve çevre yollarını havadan helikopterle denetlemişti. Başbakan’ın bu denetimine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile yeniden seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katılmıştı. Ve dün (5 Nisan Cumartesi) orada 3 işçi yaşamını yitirdi.

AKP kentleri yağmalıyor, işçilerin canını alıyor…

 AKP’nin kentleri talan, doğayı yağma projeleri devam ediyor. Kuzey Ormanlarında 3. Köprü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul gibi mega projelerle yüzbinlerce ağaç katledilirken su varlıkları, ekolojik koridorlar ve canlı yaşamı yok ediliyor. Bu gözü dönmüşlük, bu rant hırsı doğayı katlerken projelerin AKP’yle birlikte palazlandırılan taşeron sistemiyle yürütülmesi işçilerin canına kastediyor. Bizler; doğaya, tarihe ve insana yer olan bir kent istiyoruz!

2014’ün ilk üç ayında tespit edilen 276 iş cinayetinde en az 80 inşaat işçisi yaşamını yitirirken, Nisan ayının ilk 5 gününde de 3. Köprü işçileriyle beraber 7 inşaat işçisi daha can verdi. Uyarıyoruz, inşaatlar başta olmak üzere iş cinayetleri artarak devam edecek…

Bizler; Kuzey Ormanlarını talan edenlere ve yarattıkları taşeron sistemiyle işçilerin hayatını yok edenlere karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi ilan ediyoruz.

 Kuzey Ormanları Savunması

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi