(Karşı – 7 Nisan 2014)

Ankara Macunköy’de Devlet Tiyatroları İrfan Şahinbaş atölye sahnesinin bulunduğu alandaki ağaçlar dün gece saat 03.00’te başlayıp sabahın erken saatlerine kadar kesildi.

GECE AĞAÇ KESME OPERASYONU

Ankara Macunköy’de Devlet Tiyatroları İrfan Şahinbaş atölye sahnesinin bulunduğu alandaki ağaçlar dün gece saat 03.00’te başlayıp sabahın erken saatlerine kadar kesilerek büyük bir alan açıldı.

Kurumun yemekhanesine kadar bulunan alana girildi. DT Genel Müdürü Mustafa Kurt ve genel müdür yardımcısı tüm gece olayı yakından izlediler.

1 AY ÖNCE YİNE GECE YARISI KESMİŞLERDİ

İrfan Şahinbaş Atölyesi’nin olduğu Macunköy’deki tesiste yer alan 40’a yakın ağaç, Mart ayı başlarında yine  gece yarısı kesilmişti. Tiyatrocular, hukuksuz bir şekilde yapıldığını öne sürdükleri kesim işlemi için polis çağırdıklarını ancak, Emniyet’in ilgilenmediğini iddia etmişti.

 

Arazinin 4 bin 250 metrekarelik kısmının Milli Emlak tarafından bir firmaya satılmasının ardından, özel şirketin sınırlarına kadar dayandığını savunan tiyatrocular, araziyi alan firmanın açılan davaya rağmen inşaata başladığını ve ağaçları kestiğini açıklamışlardı.

 

İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nin de içinde bulunan arazinin 60 yıldır Devlet Tiyatroları bünyesinde olduğunun altını çizen tiyatro sanatçıları yapılan uygulamayı “hukuksuzluk” olarak nitelendirirken ağaç kesimini ise “katliam” olarak adlandırmışlardı.

FİRMANIN RUHSATI İPTAL EDİLECEK

Milli Emlak’a ait arazide inşaat ruhsatını veren Yenimahalle Belediyesi ise firmanın ruhsat iptali için çalışma başlattı. Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Twitter’dan yaptığı açıklamada, İmar Müdürü’ne inşaat ruhsatının iptali için gerekli talimatı verdiğini açıkladı. Daha önce kesilen ağaçlar nedeniyle firmaya ihtar verdiklerini kaydeden Fethi Yaşar, “İrfan Şahinbaş sahnesinin yanında süren inşaat tamamen hukukun dışına taşarak yeşil alana zarar vermiş, ağaçları sökmüştür. Bir önceki olayda kendilerine resmi olarak ihtar vermiştik ve bir daha yaşanması durumunda ruhsatı iptal edeceğimizi söylemiştik. İmar müdürümüze inşaat ruhsatının iptali için gerekli talimatı verdim.” ifadelerini kullandı.
Belediye yetkililerinden alınan bilgiye göre, inşaat firması daha önce kendilerine yazılı olarak iletilen ‘yeşil alana ve ağaçlara dokunursanız ruhsat iptal edilir’ uyarısını dinlemeyerek ağaçları yerinden söktü. İnşaat firmasının şantiyesinde bulunan yetkililer ise gece baskınıyla ilgili konuşmaktan kaçınarak, basın mensuplarına tepki gösterdi.
GÜVENLİK GÖREVLİSİNİ TEHDİT ETTİLER

Devlet Tiyatrosu Ankara Müdürü Şekip Taşpınar, eli sopalı ve silahlı oldukları iddia edilen kişilerin, ağaçların kesilmemesi için nöbet tutan sanatçıları engellediğini belirtti. Güvenlik görevlilerinin bu kişiler tarafından etkisiz hale getirilerek işlem yapıldığını kaydeden Taşpınar, yıkılan depo kısmında bir kişinin bulunduğunu, seslere uyanarak son anda kendini dışarı attığını, aksi halde yıkıntıların altında kalabileceğini de iddia etti. Taşpınar, ellerinde mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı bulunduğunu, inşaat firmasının kanunlara aykırı hareket ettiğini savundu. Gece baskın olduğunda ilk gören kişilerden biri olan güvenlik görevlisi, üzerindeki şoku hala atamadığını belirterek şunları söyledi: “Hepsi de silahlı 30’a yakın kişiydi. Küfür ve hakaret ederek, beni bir yere sıkıştırıp orada tuttular. Yarım saat içerisinde tüm ağaçları söküp, kümesi yıkıp, depo ve mutfak kısımlarımızı, yani kamu malı olan yapıyı yıkıp gittiler. Beni ve diğer güvenlikçi arkadaşları da tehdit ettiler, birilerine haber verirsek veya engel olursak başımıza iş geleceğini söylediler.” DT sanatçısı Alper Tazebaş ise ağaçların kesilmemesi için arkadaşlarıyla birlikte bölgede nöbet tuttuklarını belirterek, sabaha karşı saat 04.00 civarında, eli sopalı ve silahlı oldukları iddia edilen bir grubun araziye girdiğini söyledi. Bu kişilerin nöbet tutan sanatçıları engellediğini anlatan Beşen, iş makinelerinin bölgedeki yaklaşık 100 ağaca ve tiyatroya ait mutfağa zarar verdiğini kaydetti.

LEVENT ÜZÜMCÜ TWİTTER’DAN İSYAN ETTİ

Yaşanan doğa katliamı karşısında birçok sanatçı olaya tepki gösterdi. Karşı Gazetesi yazarı Levent Üzümcü de olayı yakından takip edenler arasındaydı.

Twitter’dan “İrfan Şahinbaş sahnesinden son görüntüler. Hayırlı müstahaklar Ankara.” yazan Üzümcü alandan fotoğraflar paylaştı.