Haber

Published on Nisan 9th, 2014 | by Kuzey Ormanları Savunması

Ağaç katliamına karşı gece nöbeti tuttular

(Caner Aktan/Sol – 8 Nisan 2014)

Önceki gün İzmit Belediyesine ait iş makinleri Yahya Kaptan’da bulunan ağaçları yerinden sökmüştü. Mahalle halkı ise ağaçların sökülmesine karşı gece nöbeti tutarak tepkilerini ortaya koydu.

Yahya Kaptan’da dün öğlen saatlerinde eski Migros alanı yanında bulunan 2 dönümlük yeşil alanda bulunan ağaçların İzmit Belediyesine ait kepçeler tarafından kesilmesi sonucunda mahalle halk gece nöbeti tuttu. Yapılacak konutların üstüne birde yeşil alana sağlık ocağı yapılmasının planlanması tepkilere neden oldu. Planda sağlık ocağı olarak gösterilen alanın SGK kurumuna devredilmesi SGK’nın da buraya 4 katlı hizmet binası yapmaya kalkması sonucunda İzmit Belediyesi’ne ait iş makinaları 23 ağacı yerinden söktü.

Mahalle sakinlerinden nöbet
Mahallelerine gelişi güzel bina yapılmasına yeşilin katledilmesine artık tahammülleri kalmadığını belirten çok sayıda yurttaş dün akşam saatlerinde binanın yapılmak istendiği alanda bir araya geldi. Yahya Kaptan Mahallesinin yeni Muhtarı Ahmet Mirzaoğlu, Toplu Yapı Başkanı Abdurrahman Subaşı ve 8.Bölge başkanı Naim Keskin ortak bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada yıllardır mahallenin adeta talan edildiği söylenerek, “Biz oldu bitti ile yapılmak istenilen binayı buraya yaptırmayacağız. Gerekirse kepçelerin ve dozerlerin altına yatarız. Artık beton yığınları arasında kalmaktan yeşil alanlarımızın tarumar edilmesinden bıktık. Yönetim olarak İzmit Belediyesinde gerekli girişimlerde bulunduk, ancak bir oldu bittiye müsade etmemek için bu geceden itibaren burada sabaha kadar nöbet tutacağız. Eğer bu binayı zorla buraya yapmak isterlerse bizi yok saymaları gerekir. Kentin Valisini, Belediye Başkanlarımızı, milletvekillerimizi vatandaşın tepkisine duyarsız kalmamaya davet ediyoruz”denildi.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑