(sendika.org – 9 Nisan 2014)

Hacettepe yönetimi üniversitenin Beytepe kampusunde bulunan yaklaşık 350 dönümlük araziyi hastane borçlarını gerekçe göstererek satışa çıkardı. İMO Ankara Şube yaptığı açıklamada arazinin satılmasına karşı çıkarak ‘Hacettepe Üniversitesi arazisi ve ormanı da sadece üniversite yönetimi ve iktidarın mülkiyeti değil bütün bir toplumun ortak değeridir’ dedi

Hacettepe Üniversitesi Yönetimi; okulun merkez kampüsünde bulunan Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nin biriken 250 milyon lira borcunu ödemek ve yeni yatırımlar için ekonomik kaynak yaratmak gerekçesiyle üniversitenin Beytepe mevkiinde bulunan yaklaşık 350 dönümlük arazisini satışa çıkardı.

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre ilk ihale 24 Aralık 2013 tarihinde ikincisi ise 30 Ocak 2014 tarihinde gerçekleşirken bu iki ihaleye de teklif sunan olmadı. Üçüncü ihale için ise 8 Nisan tarihi belirlendi. Daha önce açılan iki ihalede teklif gelmeyince üçüncü ihale için 900 milyon lira olarak belirlenen arsa bedeli de 800 milyon liraya çekildi.

Piyasa odaklı sağlık hizmetinin faturası üniversiteye kesiliyor

İMO Üniversite arazisinin satışa çıkarılmasını “Ar-ge projelerinden yemekhanelerine yurtlarından ulaşımına kadar her noktası sermaye gruplarının ihtiyaçlarınca tasarlanan üniversitelerin bu kez de orman arazilerine göz dikilmesi” olarak yorumladı.

“Üniversitelerin ve kentlerin en değerli noktaları olan orman arazilerinin, üniversite hastanesinin borçları gerekçe gösterilip özelleştirme sürecine tabi tutulup imara açılarak vasfı ve toplumsallığı yok edilmek istenmektedir” denen açıklamada hastanelerin piyasa odaklı sağlık anlayışı ile “borçlu” hale gelmesi ve bu borçların eğitim ve bilim yuvası olması gerekirken işletme haline getirilen üniversite ve benzeri kurumlara yüklenmeye çalışılması mevcut siyasal sistemin kâr merkezli politikalarını gözler önüne serdiği vurgulandı.

Orman arazisi üniversite yönetiminin değil toplumun ortak değeri

Açıklamada üniversitelerin sadece öğretim görülen binalar olarak değil, bir değil birçok noktaya dokunabilen yaşam alanları olduğu vurgulanarak Gezi Parkı`nda olduğu gibi Hacettepe Üniversitesi arazisi ve ormanının da sadece üniversite yönetimi ve iktidarın mülkiyeti değil bütün bir toplumun ortak değeri olduğu belirtildi. Açıklamada Hacettepe Üniversitesi özelinde yapılmaya çalışılan arsa satışının da toplum ve ülke çıkarlarını hiçe sayan bir anlayışın ürünü olduğunu ifade edildi.