(Elif İnce/Radikal – 12 Nisan 2014)

Kent içi bostanları gitgide yayılıyor: Gezi’den sonra kurulan mahalle forumlarından Caferağa Dayanışması, Moda’da otopark yapılmak istenen alana yeni bir bostan kuruyor.

Kadıköy Moda’da, bir zamanlar sabit pazarın kurulduğu yeşil alanda Caferağa Dayanışması yeni bir bostan yaratma hazırlığında. Gezi’den sonra kurulan dayanışmanın üyeleri -aralarında bankacı da var, tezgâhtar da, öğrenci de- bir ay önce mahallelinin köpek gezdirmek için kullandığı, yıllardır boş duran yeşil alanın 40 metrekarelik bir kısmını temizlemeye ve bellemeye başladı. ‘Bostancılar’ın çoğunun neredeyse hiç tarım deneyimi yok ama niyetleri olabildiğince hızlı öğrenmek: “Burası Kadıköy’ün nadir yeşil alanlarından. Kimisi otopark kimisi rezidans-AVM yapmak istemiş. Bizlerse bu yeşil alanı korumak, yeni bir hayatı buradan kurmak için bostan yapıyoruz” diyorlar. Ekim yapılacak alanın adını ‘Moda Gezi Bostanı’ koymuşlar.
Yaklaşık 12 dönümlük yeşil alanın mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde. Dayanışma ekibinin elde ettiği belgelere göre, Eylül 2012’de alanın yaklaşık üç dönümlük bir kısmının kiralanarak açık otopark olarak kullanılması içinİstanbul 1. Bölge Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu’ndan onay alınmış. Dayanışma üyeleri, yeşil alanın otoparka dönüştürülmesine izin vermeyeceklerini söylüyor ve kent içi bostan hareketinin yaygınlaşmasının bir kazanımının da kentte boş kalan yeşil alanların sahiplenilerek korunması olduğunu belirtiyor.

Komşular destekçi 
İlk başta mahallelinin köpek gezdirdiği alanda tarım yapılmasının tepki çekeceğinden endişelenmişler. Fakat bugüne kadar komşulardan sadece olumlu tepki almışlar. Ekim yapılacak alanın yanından geçerken ekibe “Biber ekmeyi unutmayın” diye laf atan emekli Bülent Girgin, civarda yaşayanların çoğunlukla yaşlılar olduğunu belirterek “Gençler toprakla uğraşarak çok iyi yapıyor” diyor. Girgin, yeşil alanın bir kısmına yapılacağını öğrendiği otopark konusunda da tepkili: “Buraya bir araç park etti mi iş çığırından çıkar, yeşil alanı olduğu gibi kaybederiz” diyor.

Bir aylık temizliğin sonunda bu pazar günü saat 14.00’te tüm mahalleyi davet ettikleri bir etkinlikle kabak, domates ve biber ekecekler. Mahallenin her tarafına “Sevgili komşular” diye başlayan ilanlar asmışlar. Fide ekiminin yanında korkuluk atölyesi, yoga, çocuklar için duvar boyama ve müzik dinletisi de olacak. Geleceklerden tek ricaları yanlarında fideleri sulamak için 5 litrelik su getirmeleri, zira komşu apartmanın kuyusunu kullanıp kullanamayacaklarını henüz bilmiyorlar. Fideler, Türkiye ’de ilk defa ücretsiz yerli tohum takası yapan derneklerden İzmir’deki Karaot Köyü Tohum Derneği’nden gelecek.

Bostanlar birleşiyor! 
Moda bostanı ekibi, Üsküdar Doğancılar Forumu’nun İmrahor Bostanı ve Kuzguncuk Bostanı’yla da yakın temas içinde. Hatta kazma ve çapalarını ilk günlerde Kuzguncuk Bostanı’ndan ödünç almışlar. Ceyhun Yıldırım, toprağı kazarken bir yandan anlatıyor: “Bizdeki kazma kürekler Caferağa’da ocak ayında açtığımız işgal evinde duracak, isteyene ödünç vereceğiz. Maksat üretim aletlerimizin ortaklaşması.” Kent içinde tarım yapan bütün grupları bir araya getirme çabasındalar. Gönüllülerden Füsun Demirtaş, “Kent içinde tarım alanları, bostanlar zaten vardı. Gezi’den sonraysa ticari olmayan bostan fikri yaygınlaştı” diyor. Ayrıca Kadıköy’de kuruluş hazırlığındaki tüketim kooperatifiyle de ortaklaşa çalışmak istiyorlar.