(Mehmet Demirkaya/Yurt – 17 Nisan 2014)

İstanbul’un akciğeri kuzey ormanlarının, üçüncü köprü yollarıyla baştan başa talan edilmesi yetmezmiş gibi, Makyol İnşaat, ormanlık alanın ortasına beton santrali kurmak için harekete geçti. Makyol inşaat, 24,93 hektarlık alandaki kızılçam ağaçlarını yok edecek

KARADENİZ sahil yolu ve geçen yıl aldığı Ovit Tüneli ihaleleriyle, son yıllarda yıldızı parlayan, Makyol İnşaat San.Turizm ve Tic. A.Ş. İstanbul’un akciğerlerine beton santrali kuracak. Makyol, 24 Mart 2014 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan aldığı ruhsatla beton santralini kurmak için İstanbul Valiliği’ne başvurdu. Beton santrali projesiyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci, başvuru ile birlikte başladı.

 KIZILÇAM AĞAÇLARI YOK EDİLECEK
‘II-A Grubu Maden (Kalker) Ocağı, Kırma Eleme Ve Hazır Beton Tesisi’, Şile’nin yaklaşık 10 kilometre güney doğusunda, Ağva’nın yaklaşık 7 kilometre güney batısında, orman alanının içerisinde yer alıyor. Ruhsat alanı 78,52 hektar olan sahanın, 24,93 hektarlık kısmı işletme alanı olarak belirlendi. Projenin yatırım bedeli 900 bin TL. Projenin iş akış şemasına göre, söz konusu alanın toprağı ağaçlarıyla birlikte sıyrılacak. Şirketin dosyasındaki bilgilere göre, ormanlık alan kızılçam ağaçlarıyla kaplı.

 ‘BAŞKA BİR YER DÜŞÜNÜLMEDİ’
Ormanlık alanın orta yerinin beton santrali için seçilmesi projede şöyle açıklandı: “Proje alanı belirlenirken, bakım-onarım yollarına, yerleşim yerlerine, hassas alanlara uzaklık dikkate alınmış ve yol yapım, bakım-onarım işlemlerinde kullanılacak malzeme özelliği dikkate alınmıştır. Bu kapsamda proje alanı belirlenmiş ve maden ruhsatı alınmıştır. Maden ocağı faaliyetlerinin bulunduğu yerde işletilmesi gerektiğinden, yer alternatifi söz konusu değildir. Dolayısıyla bu faaliyet için başka bir alternatif yer düşünülmemiştir.”
Tesiste, 2 adet hazır beton tesisi kullanılacak. Proje dosyasında sunulan bilgilere göre, yüzeyi tamamen sıyrılacak olan yaklaşık 250 bin metrekarelik alanda, kurbağa, tosbağa, kertenkele, leylek, kumru, üveyik, ispinoz, saka, şahin, kumkumav, arı kuşu, tavşan ve kirpi gibi hayvanlar yaşıyor.