(KOS/Medya – 19 Nisan 2014)

Kuzey Ormanları Savunması temsilcileri, 16 Nisan Salı günü İzmit Balaban köyü ve Sapanca’yı ziyaret etti.

Kuzey Ormanları Savunması temsilcileri, 24 Şubat’ta Kocaeli Su Forumu tarafından kent, bölgede yaşanan kuraklığa ve Sapanca gölünün kurumasının nedenlerine dikkat çekmek ve ortak bir örgütlenme yaratmak amacıyla düzenlenen Su Forumu’na katılmışlardı. Sapanca gölünün Sakarya ve Kocaeli kıyısında bulunan birçok köyden katılımcının yer aldığı forumda, Kuzey Ormanları Savunması temsilcileri, İstanbul’un kuzey ormanlarında süren doğa katliamının Marmara ve Sapanca üzerindeki yıkıcı etkilerini anlatarak ortak mücadele çağrısında bulunmuşlardı.  (http://politeknik.org.tr/kocaelide-su-forumu-duzenlendi/)

Kocaeli Su Forumu’nun ardından Mart ayında kurulan Sapanca gölü ve Doğayı Koruma Derneği (Gölder) 22 Mart Dünya Su Günü’nde bir basın açıklaması gerçekleştirmişti. (http://www.kuzeyormanlari.org/2014/04/10/sapancayi-savunmak-icin-bir-adim-daha-golder-kuruldu/)

balaban2

Kuzey Ormanları Savunması 27 Nisan Marmara Forumu örgütlenme çalışması kapsamında bölgeyi ziyaret eden Kuzey Ormanları Savunması temsilcileri önce Kocaeli sınırlarında bulunan ve Sapanca gölünü besleyen derelerden biri olan Balaban deresinin aktığı Balaban köyünü ziyaret etti. Derenin özgürce akması için yıllardır mücadele veren eski köy muhtarı Cumhur Karakadılar’la buluşan Kuzey Ormanları Savunması temsilcileri, Şubat ayında İZSU tarafından tutulmak istenen dere üzerindeki seti yıkan Balaban köylülerini Marmara Forumu’na davet etti.

19. yüzyılın sonunda bölgeye yerleştirilen Gürcüler tarafından kurulan Balaban köyü uzun yıllardır geçimini tarım ve özellikle meyvecilikle sağlıyor. Köydeki ilk değişim, İstanbul Boğazı’na yapılan 2. Köprü sonrasında bölgeden geçen transit yol kenarında kurulan lüks yerleşim siteleriyle başlamış. Ancak köy hala yeşil bir tarım alanı olarak varlığını sürdürmekte direniyor.

balaban4

Balaban deresinin özgürce akmasının sadece Sapanca köyü için değil köyün tarım alanları ve çevresinde yaşayan doğal varlıklar için de son derece önemli olduğuna dikkat çeken Karakadılar, su sorununu çözmek için hiçbir anlamlı politikası olmayan ve çevredeki bütün su kaynaklarını yaklaşık 70 su şişeleme şirketine peşkeş çeken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin seçimlerden sonra yeniden dereyi tutma girişiminde bulunduğunu söylüyor. Balaban köyü deresinin özgürce akması için 19 Nisan Cumartesi günü saat 17.00’de köyde bir eylem düzenleyecek.

balaban5

Meyve bahçelerinin sarmaladığı ve deresi hala özgürce akan Balaban köyünden ayrılarak, bir zamanlar Sapanca gölünü beslerken şimdi kurumuş olan dere yataklarını geçip Sapanca’ya ulaşıyoruz. Sapanca’da yakın zaman önce kurulan Sapanca Gölü ve Doğayı Koruma Derneği kurucu üyeleriyle buluşarak onları da 27 Nisan’daki Marmara Forumu’na davet ediyoruz.  Sapanca Gölü’nün karşı karşıya kaldığı büyük yağma tehlikesine dikkat çeken Gölder kurucu üyeleri de Sapanca Gölünü savunmanın ancak ortak mücadeleyle mümkün olacağını vurguluyorlar.