(Heybeliada Forumu /Adalar Savunması – 19 Nisan 2014)

Heybeliada Kamuoyuna,

Heybeliada Çam Limanı’nda seçim öncesinde başlayan, tüm taleplerimize rağmen belediyeye ve ada halkına planı ve projesi bildirilmeyen futbol sahası inşaatı Heybeliadalılar tarafından merak ve heyecanla takip ediliyordu.

Futbol sahamıza son bir haftada eklenen 3 metrelik duvarlar, orman alanına yapılan tecavüzler Adalıların tepkisini çekmekte ve adamızın gözbebeği Çam Limanı’nda bir yapılaşma olup olmadığına dair şüpheler yaratmaktaydı.

Bu nedenle Heybeliada Forumu olarak saha inşaatını 1 aydır yakından takip etmekteyiz. Bu süreçte hem belediye, hem inşaatçı firma, hem de orman işletmeleri nezdinde çeşitli uyarılar ve girişimlerde bulunduk.
Son gelişmelerle birlikte bir futbol sahası inşaatı sınırlarını aşarak, betonlaşmaya dönüşen şantiyenin eski sınırlarını aşan, orman ve deniz alanına tecavüz eden bölümleri orman işletmeye ve belediyeye yaptığımız itirazlar ve uyarılar sonucunda geriye çekildi.

Futbol sahasıyla deniz ve orman alanlarını ayıran, bölgenin doğal yapısını bozan, görüntü kirliliği yaratan duvarın 3 metreye ulaşması karşısında yaptığımız son itirazlar da sonuç verdi.

18 Nisan Cuma günü belediye ve inşaatı yürüten firma arasında yapılan mutabakatla inşaatın durdurulmasına, duvarın belirli bir seviyeye indirilmesine ve projenin tadil edilmek üzere acilen Adalar Belediyesi’ne teslim edilmesine karar verildi.

Adamızın duvarlarla, telörgülerle, dolgu deniz alanlarıyla kaplanmaması için sürecin takipçisi olacağız.

DUVARI YIK, SPOR ÖZGÜRLÜKTÜR!

HEYBELİADA FORUMU – ADALAR SAVUNMASI