(Gebze / Yeni Zemin – 21 Nisan 2014)

Kocaeli’ne bağlı Gebze Belediyesi ekiplerinin Kent Meydanı’ndaki Çamlık Parkı’ndaki çam ağaçlarını kesme girişimi vatandaşlar tarafından engellendi. Anıtlar Kurulu’ndan alındığı iddia edilen 52 ağacın kesilmesi ile ilgili girişimde bulunan Gebze Belediyesi ekipleri Çamlık Parkı’nda başlatılan girişim vatandaşların müdahalesi sonucunda ertelendi.

Ağaç kesiminden hemen sonra olay yerinde toplanan vatandaşlar ağaçların kesimine kesinlikle izin vermeyeceklerini bildirdiler. Gebze Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü yetkilileri kesim kararının Anıtlar Kurulu tarafından alındığını ve kendilerine tebliğ edildiğini, kesimin de bu doğrultuda geçekleştirildiğini ifade ettiler. Öte yandan kesimin kesinlikle hukuksuz ve usulsüz olduğunu belirten CHP Gebze İlçe Yönetim Kurulu Üyesi avukat Recep Dursun, “Bu kesim kararının Anıtlar Kurulu tarafından alındığı söyleniyor. Ama ortada herhangi bir karar yok. Üstelik, madem böyle bir karar var. o zaman işaretlendirme yapılmalı. Kesilecek ağalar işaretlendirilmelidir. İş güvenliği kapsamında da güvenlik tedbirleri alındıktan sonra kesim ve yıkım işlemlerine başlanmalıdır. Fakat, burada tedbir, kesime başlandıktan, bizler olay yerine geldikten sonra alınmaya başladı. Kesim de herhangi bir işaretleme olmadığı için sıradan tüm ağaçlara uygulanıyor” diye konuştu.

DSC04009

Gökhan Orhan isimli vatandaş ise, belediye yetkililerinin “bu ağaçlar kuruduğu için kesiyoruz” iddialarının gerek olmadığı yanıtını verirken kanıt olarak da kesilen ağaç gövdeleri ve köklerindeki ıslaklığı gösterdi. Orhan konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Yani burada hiçbir çevre önlemi yok. Biz buraya geldikten sonra çevre önlemi alınmaya başlandı. O da buraya sözde bir şerit çekilmesiyle oldu. Ellerinde hiçbir karar yok. Ağaçlar kurumuş diye kesiyorlar ama kurumamış. Kesimin yapıldığı yerde bir ziraat mühendisi ve karar olması lazım ama o da yok”

DSC04013

Öte yandan kesimi izleyen bir vatandaş ise, duruma oldukça sert tepki göstererek: “Bu ağaçları kesmek isteyen zihniyet onu kuruttu. Yıllardır burada yemyeşil duran ağaçlar ne oldu da bu sene kurumaya başladı? Bunların özel olarak kurutulduğunu düşünüyorum. Kuruttukları ağaçları kestikten sonra kurumamış olanları da bunlarla birlikte kesip sonra da buraya bina dikecekler. Ben bunların samimi olduklarına inanmıyorum. Gerçekten inanmıyorum. Bunun kasıtlı olduğuna inanıyorum. Burada samimiyet yok, art niyet var” iddiasında bulundu.

Kesim sırasında bazı işçilerin ağaçları halatla bağladıkları görüldü. Kesim sırasında gelen tepkilerden sonra yetkililer şerit çekmeye başladılar. Yetkililer bugün toplam 28 ağaç kesim yapacaklarını belirtti. Ancak, meydana gelen vatandaşların tepkileri üzerine şimdilik yıkımdan vazgeçildi.

Katliamın görüntüleri için: http://www.dailymotion.com/video/x1q8d9p_gebze-camlik-park-ta-agac-katliami_news

DSC04055