(KOS Medya / 24 Nisan 2014)

Kuzey Ormanları Savunması dün Kocaeli Balaban köylüleriyle birlikteydi. Balabanlılar, derelerinin önüne set çekmeye gelen İSU’ya karşı derenin önüne 46 tane traktör çekti. İSU gelmedi, Balabanlılar hukuki başvuru yaptı.

İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü kurumaya yüz tutunca, Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU), Sapanca Gölü’nü besleyen Balaban Deresi’ne göz dikmiş ve dereye set dikme çalışmalarına başlamıştı. Tarım alanlarına ve çevreye hayat veren derelerine sahip çıkan Balabanlılar, geçtiğimiz günlerde eylem yaparak derenin suyuna set çekilmesini engelleyeceklerini duyurmuşlardı.

balaban2

Bugün (24 Nisan) İSU’nun yeniden bölgeye gelip çalışma başlatacağını öğrenen Balaban köylüleri, bir gece önceden 64 tane traktörle derenin önünü kesip İSU’nun çalışma yapacağı alanı kapattı. Gün boyunca nöbet tutan halk, İSU gelmeyince eylemi erteleme kararı aldı. Kendilerine destek olmak için gelen Kuzey Ormanları Savunması üyeleriyle fikirlerini paylaşan Balabanlılar köylüleri, Sapanca Gölü’nü besleyen 16 derenin üzerinde 28 adet su firmasının suyun göle akmasına izin vermediklerini belirtti.

Durumu hukuki olarak da inceleyen Balaban muhtarlığı, derenin önüne set çekilmesini engellemek için avukat aracılığıyla Kocaeli Belediyesi’ne bir protokol iletti. Balaban köylüleri şimdi Kocaeli Belediyesi’nden protokolle ilgili gelecek kararı bekliyor.