(KOS Medya – 25 Nisan 2014)

26 Nisan 1986’da gerçekleşen Çernobil nükleer faciasının 28. yılında Nükleer Karşıtları bir çok eylem ve miting düzenleyecek. Etkinlikler ile ilgili yapılan çağrılar şöyle;

patika

ÇERNOBİL’İN 28. YILINDA UNUTMAMAK, UNUTTURMAMAK İÇİN

Yürüyüş/Basın Açıklaması 25 Nisan 2014 / 19.00

Yaşam Savunucuları Mücadeleye Çağırıyor

Üzerinden 28 yıl geçmesine rağmen Çernobil nükleer katliamının etkileri halen sürüyor. Karadeniz başta olmak üzere Asya ve Avrupa kıtalarının tamamında yüksek oranda artış gösteren kanser vakaları, ölü ve sakat doğumlar bu katliamın yalnızca insanlar üzerindeki etkilerini göstermektedir.

Bölgeden apar topar uzaklaştırılan insanların ardından geride kalanlar için yalnız yaşam değil ölüm de imkansız hale gelmiştir. Çernobil yakınlarında yer alan kızılçam ormanlarındaki ağaçlar yaşamını yitirmesine karşın halen çürüyememişlerdir bile.

Tüm bunlara rağmen ne yazık ki Çernobil, nükleer katliamların sonuncusu olmadı.

Günümüzden 30 yıl sonra da Sinop’ta gerçekleşecek sızıntının, Akkuyu’da meydana gelecek kazanın, İğneada’da patlayacak reaktörün yaşamlarımızı yok etmemesi için şimdiden mücadeleye!

Yaşamı yok eden enerjilere hayır!

Etkinlik Yeri: Kadıköy Boğa

Düzenleyen: PATİKA EKOLOJİ KOLEKTİFİ, MUNZUR KORUMA KURULU, ŞAVŞAT DERELERİN KARDEŞLİĞİ PLATFORMU, PERİ SUYU KORUMA PLATFORMU, PANGEA EKOLOJİ, ZMO, SES, TARIM ORKAMSEN, EĞİTİM-SEN

Bl-WJtEIIAA05g7

MİTİNG: 26 Nisan 2014 / Saat: 12.00 Sinop Uğur Mumcu Meydanı

NÜKLEER SANTRAL KARŞITLARI ÇERNOBİL FACİASININ YIL DÖNÜMÜNDE TÜRKİYE’ NİN HER YERİNDEN SİNOP HALKIYLA BULUŞMAYA GELİYOR…

YAĞMA YOK..! NÜKLEERCİ LOBİLERİN OYUNU BOZULACAK…

NE SİNOP’TA NE DE; MERSİN-AKKUYU’DA; NEDE TÜRKİYENİN BİR BAŞKA YERİNDE NÜKLEER SANTRAL KURULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ…!!!

Ülkemizde ve Dünyada Nükleer Santral İstemiyoruz Diyenler..!

Nükleerci Lobilerin güdümündeki AKP Hükümetinin Nükleer Santral kurma girişimlerine karşı; Sinop Uğur Mumcu Meydanında bir kez daha yüreklerimizi ortaklaştırmak, seslerimizi dosta düşmana karşı daha gür bir şekilde haykırmak için Çernobil Faciasının 28. yıl dönümünde; 26 Nisan da Sinop’ ta olacağız..

Bilimsel ve toplumsal tepkileri görmezden gelerek, çalakalem hazırlanan yasa ve yönetmeliklerle nükleer santral yaptırmaya kalkışan AKP Hükümeti; hükümetler arası anlaşmalarla nükleer santral yapma projesini halkın olmadığı kapalı kapılar arkasında sürdürmeye devam etmektedir. Fukuşima da gerçekleşen nükleer santral kazasını; “tüp gaz patlaması” ve “uçak kazası” ile benzeştirerek halkımızı yanıltmaya/ kandırmaya çalışmaktadır.

Bizler Unutmadık, Unutmayacağız..!

Çernobil kazası ile yaşamını yitiren insanlar, kullanılamayan binlerce kilometre tarım alanları, kirlenen yer altı ve yer üstü kaynakları ve insanlar üzerinde sonuçları bugün süren ve gelecekte de devam edecek olan sağlık trajedileriyle dolu bir yaşam unutturulmak isteniyor.

Nükleer santrallerin en önemli sorunlarından biri olan radyoaktif atıklar, çözümsüz ve yalnızca bu günü değil, geleceğimizi de tehdit eden en önemli sorunlardan biridir. Henüz dünyanın hiçbir bölgesinde, nükleer atıkların saklanması için lisanslı son depolama alanı bulunmamaktadır. Bu atıkların getireceği milyarlarca dolarlık ek maliyetler, nükleer lobicilerce hiç dile getirilmemektedir. Sadece Çernobil’de değil, Japonya’da da meydana gelen kazalar, nükleer santrallerin güvenlik sorununun “eski teknoloji” masallarıyla açıklanamayacağının en açık göstergesidir.

Tüm dünya; bu kaza ile birlikte nükleer enerji santrallerini yeniden sorgularken, birçok ülkede mevcut santrallerin kapatılması ve yeni nükleer enerji santrali yapılmaması yönünde kararlar alınırken, AKP Hükümeti yanlış enerji politikalarında ısrar ettiğini göstermektedir.

Çernobil Nükleer Santralinde yaşanan facianın 28. yıldönümünde AKP Hükümetini ve bir kez daha uyarıyoruz…

Nükleer lobinin dayatmaları ile ülkemiz insanı ve yaşam alanlarımızın tehdit altında bırakılmasına sessiz kalmayacağız.

Şimdi Tarihsel bir sorumlulukla 26 Nisan 2014 Cumartesi günü tüm yurttaşlarımızı Sinop’ta düzenlenecek Mitinge çağırıyoruz.

* SİNOP NÜKLEER SANTRAL İSTEMİYOR…

* NÜKLEERE İNAT YAŞASIN HAYAT….

* ÜLKEMİZİN NÜKLEER ÇÖPLÜK HALİNE GETİRİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ…!

* YAŞAMI DOĞAYI VE ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ SAVUNMAK İÇİN, ÇERNOBİLİN 28.YIL DÖNÜMÜNDE SİNOP’TAYIZ!

Tarih : 26 NİSAN 2014 CUMARTESİ Toplanma yeri : ESKİ OTOGAR / DİYOJEN HEYKELİ YANI Saat : 12.00

nükleer

NÜKLEERE İSYAN YÜRÜYÜŞÜ

Yürüyüş/Basın Açıklaması

26 Nisan 2014 / 19.00

Müzisyenler, oyuncular, avukatlar, gazeteciler ve ekoloji mücadelesi verenler #NükleereİSYAN dediler!Çernobil'in 28….

Gepostet von Karadeniz isyandadır! am Samstag, 19. April 2014

26 Nisan 1986’da gerçekleşen Çernobil nükleer felaketinin 28. yılındayız. 28 yıldır sevdiklerimizi, dostlarımızı, yakınlarımızı toprağa koymaya devam ediyoruz. 28 yıl geçmesine rağmen hala her gün nükleere ve bunu başımıza bela eden sisteme lanet ediyoruz.

Bütün ölümlere ve bilimsel verilere rağmen, devlet tarafından üstü küstahça örtülerek yok sayılan Çernobil’in ve sonrasında Fukuşima’nın etkileri halen tüm dünyada sürerken ve yeni nükleer sızıntı/kaza haberleri gelirken, bugün aynı vurdumduymaz ve pişkin zihniyet devam etmektedir. Çernobil’in 28.yılında ikinci Çernobil yaratmak isteyenler, Sinop İnceburun’da ağaç katliamına başlamışlardır.

26 Nisan’da yaşanmış, geçmiş bir acıyı anmıyoruz; halen süren ve daha nesillerce sürecek bir felakete ve değişmeyen bir zihniyete isyanımızı haykırıyoruz. Yaşamımızı, havamızı, suyumuzu, toprağımızı, tüm canlıları, yüzyıllar boyunca radyasyon belasına mahkum etmiş olan Çernobil katliamının 28. yılında yaşamımızı, kültürümüzü yok eden rant projelerine, yağma, talan ve sömürüye karşı doğayı ve yaşamı savunmak için herkesi birlikte haykırmaya davet ediyoruz.

Çernobil’in 28. yılında; 26 Nisan Cumartesi günü Kadıköy’de buluşacak ve “nükleer santrallere hayır”diye haykıracağız!

Etkinlik Yeri: Kadıköy Boğa Heykeli

Düzenleyen: KARADENİZ İSYANDADIR PLATFORMU