(KOS Medya – 26 Nisan 2014)

Üsküdar Forumları, Çevre Koruma Dernekleri ve Kuzey Ormanları Savunması; 19 Nisan Cumartesi 10.30’da Mehmet Cengiz’e ait olan Cengiz İnşaat’a 0 TL karşılığında hibe edilen ve içerisinde üçbini aşkın ağacın bulunduğu tarihi Hüseyin Avni Paşa Korusu’nda neler olduğunu keşfetmek üzere Fethi Paşa Korusu önünde bir araya geldi.

DSC01103

Paşalimanı sahil tarafından koru alanına doğru keşfe çıkan forum ve dernek üyeleri kütükler ve bazı numaralandırılmış ağaçlar tespit etti. Tellerle çevrili Hüseyin Avni Paşa Korusu’na vardıklarında ise “Dikkat: özel mülktür girilemez” yazısıyla karşılaştılar.

DSC01147

Burada söz alan bir mahalleli; “Koru eskiden tek parça ve halkın kullanımına açık iken yıllar içinde üç parçaya bölündü. Yüzyıllık ağaçlar geceleri kesilmek suretiyle azaltılıyor ki bölgenin koru vasfı kalmasın.” diyerek kesilen ağaçları gösterdi.

DSC01111

Kapalı kapılar ardından da olsa tarihi kalıntıların yanında irili ufaklı iş makinelerinin olduğunu görmeyi başaran doğa savunucuları, kapıyı çalıp içeri girmek isteseler de görevli tarafından korunun Simpaş A.Ş.’ye ait olduğundan başka bir yanıt alamadılar.

DSC01141

Farkındalık gezisinin sonunda Kuzguncuk Bostanı’nda durum değerlendirmesi yapan katılımcılar bir hafta sonra buluşmak üzere alandan ayrıldı.

15 Nisan’da, Göztepe Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne dilekçe verilerek korunun Mehmet Cengiz’e “satış”ı hakkında istenmişti ve hukuki süreci takip eden avukatlardan bilgi alınmıştı.