(sendika.org – 27 Nisan 2014)

İstanbul Ataköy halkı, Ataköy 7-8. kısım orman yolunda imara açılan alandaki 100 ağacı korumak için yürüyüş gerçekleştirdi. Bakırköy Halk Meclisi’nin çağrısıyla 13.30’da Ataköy 9. kısımda buluşan bölge halkı, ağaçların kesilmek istendiği alana yürüdü. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı yürüyüşün ardından bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne seslenen Bakırköylüler, ağaçların bulunduğu alanın külliye gerekçesiyle imar değişikliğine uğramasına ve inşaat ruhsatı verilmesine tepki gösterdi. Bakırköy Belediyesi’nin de plan değişikliği iptali için 60 günlük sürede herhangi bir hukuki girişimde bulunmadığının bilgisini veren halk meclisi, taleplerini şöyle sıraladı:

Arazi içinde yetişmiş ağaçlara zarar verilmemesi ve deplase edilmemesi.
İSKİ’ye ait, üzerinde ağaç olmayan geniş bir arazi mevcutken, üzerinde 200 ağacın olduğu bölgeye inşaatın yapılmaması.
Arazinin etrafındaki demir perdelerin kaldırılarak eski haline döndürülmesi, Aratköy halkı ve Ataköy’e komşu ilçelerden gelen vatandaşların nefes alabilecekleri yeşil alan olarak geri verilmesi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden inşaatın hiçbir şekilde ağacımızı kesmesine izin vermemesi için çağrılara yanıt vermesi.
Talan edilen yeşil alanın, halkın tek tek elleriyle diktiği ağaçların zarar görmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Bakırköylüler, konuyla ilgili bilgilendirme çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

Basın açıklamasından sonra inşaat alanının demir perdeleri vatandaşlar tarafından boyandı.