Kuzey Ormanları Savunması’nın da ana çağrıcılarından olduğu İstanbul Kent Mitingi kentine, mahallesine, meydanlarına, doğasına sahip çıkan onbinleri 22 Aralık 2013 tarihinde Kadıköy’de bir araya getirmişti. Neoliberal kuşatmayla kenti sermayenin oyun parkına çevirmek isteyenlere karşı yeni bir yapılanmaya giden miting çağrıcıları İstanbul Kent Savunması ismini aldı. Önümüzdeki günlerde bir deklarasyon da yayınlayacak İstanbul Kent Savunması “Bu kenti savunmaya, 1 Mayıs Meydanı’na!” diyerek 1 Mayıs çağrı metnini yayınladı:

 

BU KENTİ SAVUNMAYA,
1 MAYIS MEYDANI’NA !

İstanbul, büyük bir kuşatmanın pençesinde… İçinde yaşayan bizler de kuşatılmış durumdayız!
Dört bir yandan saldırıya uğruyoruz; şehirle birlikte…
Bütün değerlerimiz tehdit altında; doğamız, mekanlarımız, meydanlarımız, kamusal alanlarımız…
Ezcümle, varlığımız şehirle birlikte tehdit  altında…

İktidar (TOMA) ve Sermaye (DOZER), bu kente adeta savaş açmış durumda! Açık ve organize bir saldırıyla kentin dışına sürgün etmeye çalışıyorlar bizi. 
Evet, adlı adınca koyalım; bir kavganın içindeyiz, uzun bir süredir.

Bu kavga;
Kentin toprağına, yeşiline, parkına arazi;  evine otel, rezidans;  mahallesine AVM gözüyle bakanlarla;
Kentte ürettiği, kullandığı, paylaştığı bütün değerlere, doğasına, parkına, evine, mahallesine ve ille de bütün zorbalıklara rağmen meydanlarına sahip çıkanlar arasındadır!

Biz bunun bir kavga olduğunu biliyoruz!
Bildiğimiz bir şey daha var;
Gezi Direnişi’nden bu yana bu kavgayı kazanabileceğimizi de biliyoruz..

Bir parkı savunmakla başladı her şey; şimdi bütün İSTANBUL’u savunacağız!
Park park, meydan meydan, sokak sokak, ev ev, mahalle mahalle, bostan bostan, ağaç ağaç savunacağız bu kenti…

Eğer biz savunursak, çoğalacağız; ağaç ağaç çoğalacağız;  park park, sokak sokak, ev ev, bostan bostan çoğalacağız!

Gelin, bu kenti savunmaya 1 MAYIS MEYDANI ile devam edelim! Kentin en anlamlı meydanına, TAKSİM MEYDANI’na 1 MAYIS’ta sahip çıkalım!
Hükmedenler buyurmuş ki, TAKSİM MEYDANI, mitingler, gösteriler, 1 MAYIS kutlamaları ve anmaları için artık uygun değilmiş! Bu tür mitingler için başka yerler gösterme cüretinde bulunmuşlar.
Bu kentin valisi, bu ülkenin başbakanı, utanmadan sıkılmadan hukuksuz bir yeri, Yenikapı dolgu sahilini, milyonlarca insana adres olarak gösterebiliyor.
BİZ, İSTANBUL KENT SAVUNMASI olarak yönetenleri, bu cüretlerinden dolayı tebrik ediyor ve diyoruz ki:

Bu kentin herhangi bir alanıyla ilgili hiçbir tasarruf hakkına sahip değilsiniz! Bu kent, içinde yaşayanların şekillendirdiği bir yaşam alanıdır. Milyonlar, TAKSİM MEYDANI 1 MAYIS ALANI’dır diyorsa, noktayı da koymuş demektir.

Biz de noktayı koyuyoruz. Emekçileri, işçileri, işsizleri, öğrencileri, LGBTİ’leri, engellenenleri, kadınları, göçmenleri, ezcümle bütün İSTANBUL halkını 1 MAYIS MEYDANI’na bekliyoruz!

 

İSTANBUL KENT SAVUNMASI