Fatih Belediyesi’nin park projesiyle gözünü diktiği Yedikule Bostanları’nda tehlike çanları çalıyor. Kent tarımı için önemli bir sembol olan Yedikule Bostanları aynı zamanda Bizans döneminden beri ayakta kalarak İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginliklerinden birini oluşturuyor.

Son günlerdeki gelişmeler üzerine Yedikule Bostanları Girişimi bir dayanışma çağrısı yayınladı. Metne aşağıdan ulaşabilirsiniz.

***

DOSTLARIMIZA DAYANIŞMA ÇAĞRIMIZDIR

Fatih Belediyesi tarafından hazırlatılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan ‘Yedikule Kapı ile Belgrad Kapı Arası Kara Surları İç Koruma Alanı Rekreasyon Projesi’ kapsamında tarihi Yedikule Bostanlarının önemli bir bölümü Temmuz ayından beri 1.5 metre moloz ile kaplı durumda. Süreç boyunca:

– Hazırlanan projenin şaibeli olduğu ortaya çıktı ve yeniden proje hazırlığına girişildiği öğrenildi. Yeni projede ise bostanların etrafını imara açan bir park projesinin hazırlandığı basına yansıdı. Şu anda geçerli olan park projesi tam bir muamma.
– Proje kapsamında tarihi Yedikule bostanlarının ve tarihi kara surlarının çevresinin müze denetimi dışında iş makinaları ile kazıldığı tespit edildi
– Yedikule Bostanlarını Koruma Girişimi olarak bostanlarda tespit ettiğimiz tarihi su kuyularının korumaya alınması için dosyalarımızı hazırlayıp Koruma Kurulu’na ilettik, sunum yaptık, keşif için geleceklerini söylediler ancak gelen olmadı.
– Bu dönemde Gümüşdere, Beykoz ve Kuzguncuk’taki tarım alanlarının korunmasına dair yürüttüğü mücadelede başarı sağlayan Ziraat Mühendisleri Odası, Yedikule Bostanları için de hem Tarım Bakanlığı hem de Belediye ile yazışmalar gerçekleştirdi. Tarım Bakanlığı Yedikule’de tarım yapılan bir alan olduğundan haberinin olmadığını iletirken Fatih Belediyesi’nden herhangi bir açıklama gelmedi.

Ve şimdi belediye ekiplerinin park projesi için harekete geçmek üzere olduklarına dair duyumlar alıyoruz. Bütün yasal hak arama yöntemlerimizi bir ‘formalite’ye dönüştüren kurumların bostanlara fiili müdahalesi karşısında her an fiziki bir dayanışma için desteğinize ihtiyaç duyabiliriz. Süreçten öğrendiğimiz en önemli şey ancak dayanışarak ve direnerek yol alabildiğimiz oldu.

Tüm bu belirsizlik içerisinde Yedikule Bostanlarından gelebilecek bir yıkım haberinde hepinizi bizlerle dayanışmaya çağırıyoruz.