(Evrensel – 29 Nisan 2014)

Antalya’nın  Kumluca ilçesi Gölcük köyünde pıynar ormanlarının katliamına köylüler karşı çıkınca, Kumluca Orman İşletme Şefliği, ağacı kesen şirketler adına ikna turları yaparak köylüleri tehdit etti.

Kumluca Orman İdaresi, daha önce Antalya  Alakır havzasındaki  Kuzca ve İncircik köylerinin asırlık pıynar ağaçlarını, gençleştirme programı adı altında kestirmişti. Asırlık ağaçların kesilmesinden sonra bu kez Gölcük köyündeki pıynar ormanları Kumluca Orman İdaresinin hedefi oldu. Ağaçlarının kesilmesine tepki gösteren köylüler, yaklaşık 200 kişiyle ağaçların kesildiği yere yürüyüş düzenledi. Eylemin ardından köylüler, ağaçları kesiminde çalışan işçilerin huzursuzluk çıkmaması için işi bıraktığını öğrendi. Köylüler, işçilerin işi bırakmasının ardından Orman İşletme Şefliğinin  köye gelerek kendilerini tehdit ettiğini söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Gölcük köylüleri,  Beydağları ve Yaban Hayatı Gönül Dostları Platformu ve Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu, Orman İşletmesi Bölge Şefi  Ömer Avcı’nın, köy muhtarıyla görüşerek  ”Köylüye iş vermeyiz” şeklinde tehdit ettiğini söyledi. Açıklamada köylülerden  Feyzullah  Köleoğlu’ya da, “Bütün köy kesimi istiyor. Burada üç beş ev kesim istemiyor, siz de vazgeçin!” şeklinde konuştuğu da belirtildi.
Ormanı korumakla görevli bir orman teşkilatının ormanını koruyan köylüleri baskı altına alarak sindirmeye çalıştığının vurgulandığı açıklamada,  şöyle denildi: “Orman işletmeleri her yıl ne kadar çok ağaç kestirirse, ormanı o kadar paraya dönüştürmüş oluyor.  Bakanlığın ‘katma bütçesine’ katkı sağlıyor. Bakanlık  işletmeden gelecek paranın beklentisi  içinde. Bu mantıkla bakanlık yönetilince de orman kıyımı gittikçe artıyor ve de  kanuni olarak kılıf uyduruluyor. Kıyımın adı ağaçları gençleştirme  oluyor.”

HEYELAN RİSKİNİ ARTTIRACAK

Açıklamada yine Gölcük köyünün heyelan bölgesi olduğu da vurgulanırken, bölgede daha önce de kızılçamların kesildiği ve düz kesimlerin yapıldığı yerde yılın ilk yağmuruyla birlikte heyelan yaşandığına da dikkat çekildi. Açıklamada, pıynar ormanlarının kesilmesinin heyelan riskini daha fazla arttıracağı konusunda yetkilileri uyarılırken, şöyle devam edildi: “Gölcük köylüleri  ‘ARTIK YETER!’ diyor. Köyün kızılçamlarını gelip kesiyorlar, pıynar meşelerini gelip kesiyorlar, yakıyorlar; ancak kadim geçim kaynakları olan kıl keçisinin en çok sevdiği-yediği pıynar meşelerini yemesine izin vermiyorlar. Köylüler artık bu haksızlığın bitmesini istiyor ve de ormanlarının korunmasını istiyor.”