(Elif İnce / Radikal – 30 Nisan 2014)

Salacak’ta Doğancılar Parkı Forumu’nun bostan olarak kullandığı yeşil alana bir prefabrik getirilmesi üzerine forum üyeleri alanda toplandı. Üsküdar Belediyesi yetkilileri, yakındaki bir caminin imamının talebi üzerine alana ‘mobil tuvalet’ yerleştirildiğini belirterek önümüzdeki günlerde de buraya Mevlevihane yapılmasının planlandığını söyledi

Üsküdar Salacak’ta Doğancılar Parkı Forumu’nun birkaç aydır bostan olarak ekip biçtiği yeşil alana bugün belediyenin bir prefabrik yerleştirmesi üzerine forum üyeleri ve mahalleli alanda toplandı. Üsküdar Belediyesi yetkilileri, Radikal’in sorusu üzerine alana ”yakındaki bir caminin imamının talebi üzerine mobil tuvalet yerleştirildiğini” belirterek önümüzdeki günlerde de buraya Mevlevihane yapılmasının planlandığını, bunun için İl Özel İdaresi’nden fon beklendiğini söyledi.

Forum üyelerinden Avukat Gül Çatalbaş, arsanın yeşil alan olarak korunması gerektiğini belirterek ‘’Belediye, tarihi Osmanlı mezarlığının yanına bir tuvalet yerleştirdi. Bostanımız da mezarlığın yakınında. Mezarlığın yanına tuvalet koymayın diyerek itiraz ettiğimizde ‘O zaman bostanın üzerine yerleştiririz’ dediler. İzin belgesi sorduk gösteremediler. Buraya ne mobil tuvalet yerleştirilmeli ne de inşaat yapılmalı’’ diye konuştu.

Eski Belediye Başkanı ‘Köşk ihya edilecek’ demişti

Forum üyeleri ve çevre gönüllüleri, Salacak Mahallesi Öğdül Sokak’taki arsayı yaklaşık 3 ay önce temizleyerek ekip biçmeye başladı. Martta yapılan ekim sırasında sivil polisler alana girerek yağmura karşı kurulan bir çadırın sökülmesini istemişti.

Eski Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara olay sonrasında Radikal’e yaptığı açıklamada “Yıllar önce yıkılmış bir köşkün yeniden yapılması yönünde planlar var. Köşkün temellerini bulmak için Arkeoloji Müzesi alanda kazı yapacak” demişti. Kara, “Alan yeşil mi kalmalı ihya mı yapılmalı?” sorusu üzerine “Buna Koruma Kurulu ve Arkeoloji Müzesi karar verecek. Üsküdar bir tarih ve kültür şehri. Geçmişte yakılıp yıkılmış eski eserlerin tamamını ihya edeceğiz. Üsküdar halkına kazandıracağımız yeri bostan yapma fikri arkadaşlara ait. Zaten burası bostan olamayacak kadar küçük bir alan” demişti.