(Salim Uzun / Hürriyet – 29 Nisan 2014)

Antalya’da taş ve kum ocaklarının oluşturduğu doğa katliamı kentin göbeğine kadar ulaştı, Konyaaltı Sahili’ne 4 kilometre uzaklıktaki Üzümcek Dağı işte bu hale geldi. Söz konusu alanda maden işleten şirket Azeri Asıllı bir Rus iş adamına ait. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan şirket yetkilileri ise “Biz tamamen yasal bir işletmeyiz ve yetkili kurumlardan aldığımız ruhsatlar doğrultusunda ticaret yapıyoruz. Bunun dışında bir açıklamamız olmayacak” dedi.

Türkiye turizminin incisi Antalya’da taş ve kum ocaklarının doğa üzerinde oluşturduğu tahribat her geçen gün artıyor. Daha düne kadar kent merkezine uzak ilçelerdeki tahribatı konuşan Antalya, şimdilerde dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’ne sadece 4 kilometre uzaklıktaki taş ve kum ocaklarında patlatılan dinamitlerin ürkütücü sesi ile irkiliyor.

TARIMA TURİZME DARBE

Konyaaltı İlçesi Boğaçayı Caddesi Çandır Çayı üzerinde yer alan ocaklar Üzümcek Dağı’nı adeta kel bırakırken, hafta sonu dahi kazı ve nakliye devam eden iş makinelerinin oluşturduğu gürültü kirliliği Çakırlar Mahallesi ile sınır komşusu olan Hurma Mahallesi sakinlerini çileden çıkarıyor. Kazılar nedeniyle oluşan toz bulutu ise tarım ve turizm faaliyetlerine darbe vuruyor.

DİNAMİT SESLERİ

Yaşanan katliamın en yakın tanıkları ise bölgede görev yapan mahalle muhtarları. Ocakların yürüttüğü dinamitli kazı faaliyetleri nedeniyle çok büyük sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Çakırlar Mahallesi Muhtarı Özkan Yavuz, “Şehrin göbeğinde dinamit sesleri ile irkilir olduk. Her taraf toz-toprak. Yüzlerce tür bitki örtüsüne kucak açan Üzümcek Dağı ise kel kaldı” dedi.

DAĞ YOK OLACAK

Kazılar nedeniyle ortaya çıkan toz bulutunun tarım ve turizm faaliyetlerine ağır darbe vurduğunu kaydeden Yavuz, “Ocak faaliyetlerinin durdurulması için başvuru yapmadığımız kamu kurumu kalmadı. Biz çaba gösterdikçe doğa katliamının seviyesi artıyor. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Böyle giderse dağın tamamı ocakların hizmetine sunulacak” diye konuştu.

GÜRÜLTÜDEN YILDIK

Boğa Çayı Caddesi üzerindeki ocakların oluşturduğu toz bulutunun mahallelerine kadar ulaştığını belirten Hurma Mahallesi Muhtarı Faruk Kıldıran ise şöyle dedi: “Sadece toz değil, iş makinelerinin oluşturduğu gürültü kirliliği de bizi olumsuz yönde etkiliyor. Şehrin göbeğinde bu tür çalışmalara nasıl izin verildiğine anlam veremiyoruz. Yetkililer inşallah sesimizi duyar ve bu soruna çözüm üretir.”

ÇEVRECİLER NEREDE?

Üzumcek Dağı üzerindeki doğa örtüsünün göz göre göre yok edildiğini söyleyen Hurma Mahallesi sakini Metin Çelik (49), “Önce dev makinelerle ağaçları kesiliyor sonra ise dinamitler patlamaya başlıyor. Sahile 4-5 kilometre uzaklıkta bunlar yapılabiliyorsa bu ülkede ne çevreci ne de doğayı koruyan kamu kurumu kalmış demektir” diye konuştu.

Ocağının Azeri asıllı Rus işadamı Selam Sadikov’a ait olduğu ortaya çıktı. Antalya’da turizm yatırımları da bulunan Sadikov, Antmos Group ismiyle kurduğu şirket üzerinden ticari faaliyetlerine devam ediyor. Ocaklardan çıkarılan malzeme ile asfalt ve yol yapımı işleri yapan şirket, bölgedeki ilçe belediyelere malzeme satışı yapıyor. Döşemealtı İlçesi’nde de ocakları bulunan şirket, Burdur yolu üzerinde 2 adet mermer ocağını, Kemer’de ise 274 yatak kapasiteli Imperial Otel, 3 adet villa bloğundan oluşan 11 oda kapasiteli Imperial Premier ve 264 oda 700 yatak kapasiteli Imperial Sunland Oteli’ni işletiyor.

YASAL BİR İŞLETMEYİZ

Konyaaltı İlçesi Boğaçayı Caddesi Çandır Çayı üzerinde yer alan ocağın durumu ile ilgili Hürriyet muhabirine bilgi veren Antmos Group yetkilileri, “Biz tamamen yasal bir işletmeyiz ve yetkili kurumlardan aldığımız ruhsatlar doğrultusunda ticaret yapıyoruz. Bunun dışında bir açıklamamız olmayacak” dedi.