(DHA – 2 MAYIS 2014)

Kumluca Gölcük Köyü’nde Pıynar Ormanı’nda ağaç kesimi yapıldığını belirten köy ahalisi, Antalya’ya gelerek burada sivil toplum örgütleri temsilcileri ve CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ile orman kıyımına protesto etti.

Kumluca Gölcük Köyü’nde Alakır Bölgesi 125 nolu bölüm sınırları içerisindeki 100 hektarlık alanda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın rehabilitasyon çalışmaları kapsamında pıynar ormanında ağaç kesimi yapılıp, kömüre dönüştürüldüğünü öne süren köylüler ve çevreciler, tepkilerini Antalya Orman Bölge Müdürlüğü önünde gösterdi. Gölcük Köylüleri Beydağları Yaban Hayatı Koruma Gönül Dostları Platformu, Antalya, Isparta, Denizli, Kaş Platformu (A Platformu) tarafından düzenlenen eyleme köylüler ‘pıynar ormanında katliama son’ yazılı döviz ve bir keçiyle katıldı. Eyleme CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar da destek verdi.

8 GÜNDÜR AĞAÇLAR KESİLİYOR
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ‘sesimizi duyun’ çağrısında bulunan Gölcük Köylüleri Beydağları Yaban Hayatı Koruma Gönül Dostları Platformu Sözcüsü Bilgehan Yellice, Bakanlığın gençleştirme ve rehabilitasyon çalışmaları adıyla bölgede 8 gündür katliam gerçekleştirdiğini iddia etti. Bölgedeki asırlık pıynarların özel şirketlere verilerek kesilip kömür haline dönüştürülmesine izin verildiğini savunan Yellice, ağaç dallarının hayvanlara ve bölgede doğal yollarla oluşan kuzu göbeği gibi bitkilerin de insanlara besin kaynağı olarak ekonomik gelir sağladığını söyledi.

BAKANLIK AÇIKLAMASI
Bölgedeki tarihi kalıntıları ve doğal güzelliğin turlar aracılığıyla alternatif turizm alanı olarak değerlendirildiğini aktaran Yellice, “Orman Bölge Müdürlüğü köyümüzdeki pıynar ormanı katliamını durdur” dedi. A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz de ağaç kesimlerine tepki göstermelerinin ardından Bakanlıktan yazılı açıklama yapıldığını ve açıklamada ağaçlar arasındaki 12 metrelik seyreltmenin köylüye, çevreye zarar vermediğinin anlatıldığını aktardı.

Gündüz, “Orman Bakanlığı bu açıklamayla resmen köylüyle, doğaseverle, bilimle alay etmiştir ve yapılan kesimin adı tam bir katliamdır” diye konuştu. Ağaç kesimlerinin doğaya ve bölgede yaşayanlara zarar vereceğini dile getiren Gündüz, Orman Bölge Müdürlüğüü’ne ‘katliamı durdurun’ çağrısı yaptı. Gündüz, pıynar ormanında kesim durmazsa Orman Bölge Müdürlüğü önünde çadır kuracaklarını ve orada yatıp kalkacaklarını ifade etti. Köylülere destek veren CHP Milletvekili Gürkut Acar, taş maden ocaklarıyla, ağaç kesimleriyle Anadolu’nun tahrip edildiğini söyledi ve AkParti hükümetini eleştirdi.