(Bolu Gündem, Sendika.Org – 3 Mayıs 2014)

Bolu’nun Mudurnu ilçesine bağlı Yeniceşıhlar Köyü’nde taş ocağı yapılmasını istemeyen köylülerin eylemleri haftalardır sürüyor. İş makinalarını inşaat alanına sokmayan köylüler son olarak dönüşümlü açlık grevine başladı

Yeniceşıhlar köyü halkı, hem ormanlarına ve  ağaçlara hem de yetiştirdikleri, geçim kaynakları olan bazı ürünlere zarar vereceğini söyleyerek taş ocağını köylerinde istemediklerini söylediler. Mudurnu Kent Konseyi Başkanı Mehmet Cantürk ve Köy Muhtarı Mehmet Efe, geçtiğimiz ay taş ocağı yapımının iptal edilmesi için Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne giderek yürütmeyi durdurma kararı için başvurduğunu açıklamıştı. Köylüler, yine geçtiğimiz haftalarda köyden taş ocağı yapılan alana kadar yürüme eylemi yapmışlardı.

Perşembe günü başlayan yol kapatma eylemi devam ederken, köylüler 2 Mayıs Cuma günü yeni bir eyleme daha başladılar: Yaklaşık 100 kadar köylü dönüşümlü olarak açlık grevine başladılar. Ayrıca CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz de köye giderek hem sahayı inceledi hem de köylülere destek verdi.

hb_20140501184244

Kaymakam köylüyü eylemlerinden vazgeçiremedi

Köy halkı, perşembe günü de köylerine giden yolu trafiğe kapatarak eylem yaptılar. Eyleme her yaştan insan katılırken; köylüler “Köyümüzde taş ocağı açılmasını ve ormanlarımızın kesilmesini istemiyoruz” yazılı pankart açtılar. Olay yerine jandarma ekipleri geldi. Mudurnu Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel de gelerek köylüleri eylemden vazgeçirmeye çalıştı.

Hayvanlarımızın otladığı meralar elden gidiyor

Köylüler, yaptıkları açıklamada “Ormanlarımızın kesilmesini, su kaynaklarımızın zarar görmesini istemiyoruz. Hayvan otlatacak meralarımız elden gidiyor. Taş ocağı yapılan bölgenin üzerinde 20 yıldır suni gübre atılmayan ve organik tarıma uygun yaklaşık 1000 dönüm arazi bulunuyor. Torunlarımıza ve gelecek nesillere kel tepeler, erozyona uğramış bir miras bırakmak istemiyoruz” dediler.

VpY63Z

‘Mahkeme süreci bitene kadar çalışma yapamazlar’

Yolu kapatan köylüler, taş ocağı ruhsatı alınırken köylüye herhangi bir bilgi verilmediğini söyleyerek “İş yeri sahipleri ise biz izinlerimizi aldık, burası bizim hakkımız diyorlar. İstedikleri gibi çalışma yapamazlar ve bölgeye zarar vermemeleri için yetkililerden acil olarak destek bekliyoruz” diye konuştular. Köylüler; ayrıca daha önce yapılan görüşmelerde, sahada inceleme yapan yetkililerin mahkeme sureci bitinceye kadar bölgede çalışma yapılmaması ve ağaç kesilmemesi gerektiği yönünde açıklamalar yaptıklarını söyleyerek “fakat buna rağmen ağaçlar kökünden sökülmeye başlandı. Biz de sesimizi duyurmak için yol kapama eylemi yaptık, yetkililer çözüm bulmazsa bundan sonra da eylemlerimiz devam edecek” dediler.