(sendika.org – 5 Mayıs 2014)

AKP’nin iktidarını yasladığı inşaat sektörü sadece kentleri, kırları, doğayı değil inşaat işçilerini de yutuyor. İzmir Tabip Odası’nın raporuna göre, “iş kaza”larında en fazla ölüm inşaat sektöründe. 2014’ün ilk 4 ayında en az 97 işçi öldü, 6’sı HES projesinde. Diğer ölümlerin gerçekleştiği inşaatlar arasında AKP’nin “mega projeleri” 3. Köprü, AOÇ’deki başbakanlık binası da var, yandaşlarının “prestijli projeleri” Torun Center da

İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu, 2014’ün ilk 4 ayında inşaatlarda gerçekleşen ölümlü iş kazalarına dair bir değerlendirme raporu yayımladı.

“Prestijli Projelerin Dramatik İşçi Ölümleri Raporu-2014” başlıklı raporda “prestij projeler” olarak adlandırılan ve giderek artan büyük inşaat projelerinde meydana gelen ölümlü iş “kaza”larına ilişkin veriler paylaşıldı, bu alandaki denetimsizlik ve önlemlerin yetersizliğine dikkat çekildi, alınması gereken önlemler sıralandı.

Rapora göre,

* 2014 yılının ilk 4 ayında en fazla iş kazasında ölüm inşaat sektöründe yaşandı.

* İnşaatlarda en az (tespit edilen) 97 işçi hayatını kaybetti.

38 ayrı ilin inşaatlarında gerçekleşen ölümlerde en az 10 ölüm ile İstanbul ilk sırada. Diğer iller;

Bursa en az 7 ölüm

İzmir en az 6 ölüm

Kocaeli en az 5 ölüm

Kayseri en az 5 ölüm

Adana en az 5 ölüm

Alınmayan basit iş güvenliği önlemleri nedeniyle gerçekleşen ölümlerde yüksekten düşme sonucu ölüm en önemli sebep oldu. Büyük reklamlarla tanıtılan inşaat projelerinde her türlü lüks düşünülmesine rağmen işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri yetersiz.

Büyük projelerde işin çabuk bitirilme baskısı ölümlü iş kazalarını arttırıyor.

HES baraj inşaat projelerinde 6 işçi öldü.

Büyük inşaat projelerinde taşeron çalıştırma ölümlü iş kazalarını arttırdı.

İnşaat sektörü üzerindeki devlet denetimi iş kazalarını azaltmadı.

İnşaat projelerinde işçi sağlığı ve iş güvenliğinin daha ucuz olduğu için taşeron OSGB’lere (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) bırakılması rakamları değiştirmedi.