(DHA – 8 Mayıs 2014)

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde Sapanca Gölü’nün yakınlarında geçen ay yanan 400 dönüm sazlık alanın traktörle sürülüp üstüne mısır ve karpuz ekildiği belirlendi.

Sapanca Gölü’nün Arifiye İlçesi yakınlarında geçen 10 Nisan tarihindeakşam saatlerinde, kuraklık nedeniyle suların çekildiği sazlık alanda bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Birkaç noktada çıktığı anlaşılan ve kısa sürede rüzgarın etkisiyle yayılan yangında 400 dönüm sazlık alan yanarak kül oldu. Yangının çıkış sebebiyle ilgili araştırma sürürken, bir süre sonra Sapanca Gölü kıyısında koruma altında olan yanmış sazlık alanının yaklaşık 60 dönümünün traktörle tarla yapmak amacı ile sürüldüğü ortaya çıktı.

Bu tespit sonrasında Sakarya Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler sazlık alanı traktör ile sürerek mısır ve karpuz ettikleri öne sürülen 77 yaşındaki Mehmet E.E. ve 54 yaşındaki Şükrü A.’yı gözaltına aldılar.

EKİLİ ALAN DOĞAL HALİNE GETİRİLECEK
Poliste ‘Hakkı olmayan yere tecavüz ‘ suçundan ifadeleri alınan 2 kişi Cumhuriyet Savcısının talimatı üzerine serbest bırakıldı. Bu arada mısır ve karpuz ekilen bu alanın önümüzdeki günlerde Sakarya Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından eski doğal haline getirilmesi için çalışma yapılacağı öğrenildi.

fft16_mf2159494