(direnisteyiz.org, sendika.org – 9 Mayıs 2014)

Sao Paulo’da MTST üyesi aileler Dünya Kupası için inşa edilen Arena Sao Paulo Stadyumu yakınlarında direniş çadırları kurarak protesto gösterilerine başladı

Brezilya’nın Sao Paulo kentinde Evsiz İşçiler Hareketi’ne (MTST) üye 2 bin 500 aile, 37 gün sonra başlayacak Dünya Kupası için inşa edilen Arena Sao Paulo Stadyumu yakınlarında direniş çadırları kurarak protesto gösterilerine başladı

MTST’den Natalia Szermeta, cumartesi günü bir grup ailenin stadyum yakınlarındaki araziye yerleştiğini, sonraki günlerde kampa gelen aile sayısının hızla arttığını söyledi. Eylemlerine “Halkın Dünya Kupası” adını veren aileler, bebekleri ve çocukları ile yerleştikleri kampa tuvaletler kuruyor, jeneratörler getiriyor. Kamp, Dünya Kupası için inşa edilen Arena Sao Paulo Stadyumu’nun sadece 4 kilometre uzağında bulunuyor.

Szermeta, kampa gelen ailelerin büyük kısmının Dünya Kupası hazırlıkları çerçevesinde artan kiralar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığı söyledi. Aileler, hükümeti yoksullar için toplu konut projeleri yapmak yerine Dünya Kupası için milyonlarca dolar harcamakla suçluyor.

Kampa yerleşenlerden 24 yaşındaki Ademilson da Concessao dos Santos, “Başımızı sokabileceğimiz bir ev bulabilmek için mücadele veriyoruz. Üzerimizde bir çatı olsun da burası ya da başka bir yer fark etmez” diyerek tepkisi ortaya koydu.

Ailelerin kampta derme çatma kulübeler ya da çadırlarda yaşadıklarını belirten Santos, bir su deposu yaptıklarını ancak hala elektriklerinin olmadığını ifade etti.

mtst-brezilya

Kamp sakinlerinden 36 yaşındaki Jean Carlos da öfkesini şöyle dile getirdi:

“Oradaki stadyumu görüyor musunuz? İnsanların evi yok ama stadyum inşa ediyorlar. Bizim derdimiz, burada bedava kalmak değil. Hükümetin bizim için toplu konut yapmasını istiyoruz. Kiramızı ödeyip evlerimizde yaşamak istiyoruz.”

MTST yetkilileri, bin metrekarelik arazinin 20 yıldır boş olduğunu ve sahibini bulamadıklarını kaydetti. Örgüt, arazide yaklaşık 4 bin ailenin kalabileceğine işaret etti.

Arena Sao Paulo Stadyumu ve MTST kampı, 130 binden fazla ailenin toplu konut projeleri için kayıt yaptırdığı Sao Paulo’nun doğusundaki Itaquera bölgesinde yer alıyor.

Sao Paulo Uygulamalı Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’ne göre, eyalette 1.1 milyon ev açığı var.