(Birgün – 12 Mayıs 2014)

Artvin’in Arhavi ilçesinde yapımı planlanan ve ilçe belediyesinin imar değişikliğiyle önünü açtığı şehir merkezindeki hidroelektrik santral projesi için Bakanlar Kurulu’ndan ‘Acele kamulaştırma’ kararı çıktı, firma dere yatağına girerek çalışma başlattı. Arhavi halkı ise alanı terketmeme kararı aldı.

Arhavi’de  mahkeme süreci devam eden ve kamuoyunda “Çılgın HES”  olarak bilinen Kavak HES projesi için çalışmalar başladı. Santral, Konaklı ve Kemerköprü köyleri arasında kalan Ciğani isimli bölgede yapılıyor. Arhavi Doğa Koruma Platformu önceki gün Ciğani bölgesinde çalışmalarının yapıldığı bölgede HES’i inşa edecek MNG Holding’i protesto etti. Bugün ise alanda çadır kurulacak.

ŞİRKET AÇIKLAMA YAPMIYORarhavide-cadirli-direnis-basliyor-1
Arhavi Doğa Koruma Platformu yaptığı basın açıklamasında “Kendisi de Arhavili olan Mehmet Nazif Günal kendi doğasını katlediyor. Bu katliam durmalı” dedi. açıklamanın devamında ise şu sözlere yer verildi: “Şu an Kavak HES Projesi kapsamında hepimizin yüzmeyi öğrendiği, suyundan faydalandığı,  Cihani deresinde büyük bir katliam yaşanmakta. Kendisi de bizzat buralı olan MNG isimli şirket, henüz daha mahkeme süreci devam ederken Cihani bölgesinde bir katliam başlatmıştır. Amaç enerji üretimi adı altında su kaynaklarımızı ve suyumuzun kullanım hakkını tümüyle ele geçirmektir. MNG hem kendi deresinim hem kendi mazisinin katilidir.” Platform üyeleri Konaklı Köyü’ne gidip, şirket yetkilileri ile görüşmek istedi ve kendilerine açıklama yapılmasını istedi. Fakat şirketten herhangi bir açıklama gelmedi.

 

Ne olmuştu?
HES projesinin yapılacağı bölgede süren kamulaştırma sorunları nedeniyle HES şirketi Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) başvuruda bulundu. EPDK, yaşanan sorunu Bakanlar Kurulu’nun gündemine taşıdı. Bunun üzerine yapılan değerlendirme sonucu Bakanlar Kurulu, Kamulaştırma Kanunu’nun 27’inci maddesine göre Kavak HES projesi için ‘Acele kamulaştırma’ kararı aldı ve karar 14 Mart tarihli Resmi Gazete ‘de yayınlandı. Kararın ardından HES şirketi çalışmaya başladı, dere yatağında ilk günde tahribatlar oluştu.