(sendika.org – 22 Mayıs 2014)

Çanakkale-Bayramiç Kurşunlu Köyü’nde işletilecek feldspat madenine karşı mücadele eden köylüler kazandı. İdare Mahkemesi, hem “ÇED gerekli değildir” kararını hem de maden ruhsatını iptal etti

Kurşunlu Köyü’nde, 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen Skepsiz Antik Kenti’ne bitişik Killik Tepe mevkinde kurulacak feldspat ocağı için mücadele eden köylüler kazandı. Zafer Madencilik Şirketi’ne maden için verilen “ÇED gerekli değildir” raporu ve ona bağlı olarak maden ruhsatı iptal edildi.

Zafer Madencilik, toplam ruhsat alanının 7 hektarlık kısmında çalışma yapacağını beyan ettiği için ÇED raporu gerekli değildir belgesi almış, 22 Ekim 2013 tarihinde de madene yol açmak için bölgede ağaç kesimlerine başlamıştı.

Direnen köylüye silahlı saldırı, hapis cezası istemi

Daha önce sulama sahasında kalan verimli tarlaları istimlak edilen köylüler, şirket yol açmak için ağaçları kesmeye başlayınca ayağa kalktı. Köylüler açıklamalarında, verimli tarım alanlarının Bayramiç barajı altında kaldığını, madenlerle de hayvancılık yaptıkları alanların yok edildiğini belirterek  “Biz o ormanlardan kömürümüzü tutuşturacak odun kesmedik. Ama madenciler ne var ne yoksa kesecekler” demişti.

Ağaç kesimlerine karşı köylüler duran insan eylemi yaparak, usulsüzlükleri belgeleyerek mücadele etti. Maden ocağını protesto etmek için 22 gün boyunca açlık grevi yapan köy halkından 58 yaşındaki Bülent Özüren silahlı saldırıya uğradı. Yine Özüren’in de aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında madene yol açmak için yapılan ağaç kesimini durdurdukları için “iş ve çalışma hürriyetinin ihlali”nden 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Köylülerin elinde kurulacak olan feldspat ocağının çevreye, insana ve hemen bitişiğindeki antik kente zarar verebileceği yönünde bilirkişi raporu da vardı. Raporda özellikle tepenin dik bir yamaç şeklinde olduğu ve bu alandaki ağaçların kesilmesiyle deprem, su baskını, toprak çökmesi gibi doğal afetlerde tepenin eteklerindeki evlerin etkileneceği belirtilmişti.