(KOS Medya – 24 Mayıs 2014)

8 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazete 60. sayfada yayınlanan Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı’na göre sadece Sarıyer’de 737 bin 36 metrekare olmak üzere İstanbul’da Maliye Hazinesi’ne ait toplam 1 milyon 794 bin 870 metrekare taşınmazın özelleştirme kapsamına alınmasına karar verildi.

Gumusdere_1

Gümüşdere

Özelleştirme işlemlerinin iki sene içinde bitirilmesi hedeflenen Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı’nda Sarıyer Gümüşdere ve Rumelifeneri’nin de tehdit altında olması özellikle önemli. Hatırlanacağı gibi Gümüşdere bostanlarını İSKİ su arıtma tesisi yapımından korumak için Gümüşdere Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği uzun bir mücadele vermiş ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gümüşdere’yi “sulu özel ürün arazisi” olarak tecil etmişti. Böylece arıtma tesisinin bölgeye yapılmasından vazgeçilmişti. 137 bin 864 metrekaresinin özelleştirilerek imara açılması planlanan balıkçı köyü Rumelifeneri’nin de doğal dokusunun tahrip edileceği öngörülebilir. Rumelifeneri sınırları içinde bulunan ve toplam 28 bin 450 metrekarelik 2 askeri arazi de özelleştirme kapsamına alınıyor. Bu iki bölgenin 3. Köprü’nün Avrupa Yakası’ndaki ayağı Garipçe’nin komşuları olması, özelleştirmeye tabii tutulmaları bir kez daha “Köprüyü yapıyoruz ama çevresini koruyacağız” söyleminin de bir yalandan ibaret olduğunu gösteriyor.

Öte yandan, Sarıyer, 3 mega projenin etki alanında. Kanal, 3. Havaliman ve 3. Köprü ile arazileri kıymete binecek olan ilçede özelleştirmeler vasıtasıyla kamu arazileri sermayeye altın tepside sunuluyor. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Sami Yılmaztürk’ün de belirttiği üzere, İstanbul’da imarlı alanlar bittiği için imarı olmayan alanları düşük değerle elden çıkarıp ardından imara açarak değerini yükseltecekler ve böylece sermayeye müthiş bir rant sağlanmış olacak. Bu filmi dönüşüm alanlarında ve bilumum Tower-AVM projelerinde daha önce görmüştük. Ayrıca, buralarda yükselecek lüks projeler, zamanla Sarıyer köylerinin tümünde önemli mülkiyet transferlerini tetikleyerek köylerin doğal dokusunu da nüfus profillerini de değiştirecek. Tarım emekçilerine sürgün gözüktü demek yanıltıcı olmaz.

Fatih Binbirdirek bölgesindeki 12 parselde toplam 16 bin 800 metrekarelik arkeolojik alanın da özelleştirilecek bölgeler arasında olması dikkat çekici. Burada bulunan Sultanahmet Adliyesi boşaltılmıştı.

Ayrıca, Kartal Gümüşpınar’da 257 bin metrekarelik yeşil alan ve yol, Silivri Alibey’de 56 bin 557 metrekarelik tarımsal üretim teknolojileri geliştirme parkı, Çatalca Kaleiçi’nde 193 bin metrekarelik plansız alan, 197 bin 512 metrekarelik tarım alanı da bu kapsamda yapılaşmaya açılıyor. 8 bin 473 metrekarelik tarım alanı ise Eyüp Kemerburgaz’da özelleştirilecek.

Durumun özeti, orman, çevre, tarım arazisi, sit alanı mesele rant ise, laf-ı güzaf: Durmak yok İstanbul’u satmaya devam!

Resmi Gazete’de çıkan karar ve özelleştirme kapsamına alınan bölgelerin listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

resmi gazeteözelleştirme1özelleştirme2özelleştirme3