(Diken – 24 Mayıs 2014)

Gökçeada’nın batısıda meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki deprem, afet anında toplanma merkezlerinin önemini bir kez daha gündeme getirdi. İstanbul’da 2001 yılında belirlenen 480 adet çadır ve toplanma yerindeyse, bugün AVM ve konutlar yükseliyor.

İstanbul’da AVM sayısı 97′ye yükseldi

1999 depreminin üzerine 2001′de hazırlanan Afete Yönelik Acil Eylem Planı‘na göre, daha büyük bir olası depremde halkın toplanacağı çadır alanlar, helikopter pistleri ve park etme yasağı getirilen yollar belirlenmişti. Fakat bu alanların yaklaşık 24o tanesi artık yok.

Yarısı AVM yarısı konut

Plana göre; Ali Sami Yen Stadı (Şişli), Anthill (Şişli), Starcity Outlet Center (Bahçelievler), Zaman Gazetesi (Bahçelievler), Ağaoğlu MyCity(Bahçelievler), Meydan AVM (Bahçelievler), Sahilpark Veliefendi(Zeytinburnu), Onaltı Dokuz (Zeytinburnu), Ora AVM (Bayrampaşa),Forum İstanbul (Zeytinburnu), Kiptaş Ünalan Evleri (Üsküdar), Kiptaş Tuzla 2-3 Etap Konutları (Tuzla), DAP Royal Center (Maltepe), TOKİ Avrupa Konutları (GOP), Kemalpark evleri (Esenler), Çınar Olimpia Park Sitesi (Bağcılar), Ataköy Konakları (Bakırköy), Capacity AVM(Bakırköy), ve Selenium Plaza’nın (Beşiktaş) bulunduğu araziler toplanma alanı olarak belirlenmişti.

İBB Acil Eylem Planı’nı unutttu

Fakat 2001 yılında ‘büyük övünç kaynağı’ olarak duyurulan Acil Eylem Planı’na sadık kalınmadığı gibi, yeni yerler de belirlenmedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de o dönem websitesine koyduğu bu planı daha sonra sitesinden kaldırdı.

Yeni yerleri açıklayın

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe 2012′de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İstanbul halkına deprem sonrası toplanacağı alanların açıklanmadığını belirtmişti.

Hayallerinizi çimentoya gömmeyin

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu da, 1999 depreminden sonra Afet Koordinasyon Merkezi aracılığıyla belirlenen 480 adet toplanma ve çadır yerinin afet koordinasyon planına işlendiğini ancak imar planlarına işlenmediğini söyledi.