(İstanbul Kent Savunması, sendika.org – 27 Mayıs 2014)

Ağaoğlu Maslak 1453 İstanbul projesinde Danıştayın yürütmeyi durdurma kararına vermesine rağmen devam eden inşaatta çalışan Hakan Tek adlı işçi, başına demir düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

agaogl

Ağaoğlu İnşaat’a ait Maslak 1453 projesinde çalışan Hakan Tek isimli bir işçi asansör beklediği sırada, kat çıkarken kullanılan çelik profilin 20. kattan üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybetti.  Saat 13.30 civarında meydana gelen iş cinayetinde hayatını kaybeden 26 yaşındaki Hakan Tek adlı işçinin iki çocuk babası olduğu öğrenildi.

Olay sonrası yaşanan ilgisizliğe öfkelenen işçiler iş bıraktı. Şantiye de yaklaşık 2 bin işçi önlemlerin yetersiz olduğunu söyleyerek iş durdurdu.

Fatih Ormanlarına yapılan Maslak 1453 projesinde yaşanan iş cinayetinin ardında şantiyede işler tamamen durdu. Şantiye alanına gelen polis aracı işçilerin öfkesi üzerine uzaklaştı. Bazı işçilerinde şantiyeyi terk ettiği belirtiliyor.

Olayın duyulmasının ardından şantiyeye giden basın emekçileri, şantiye kapısında özel güvenlik tarafından içeri alınmayınca işçiler duruma müdahale ederek, basının şantiyeye girip haber yapmasını sağladı.

İş cinayetinin yaşandığı şantiyeye 1,5 saat geçmesine rağmen henüz hiçbir şirket yetkilisi gelmedi.

Danıştay yürütmeyi durdurma kararı vermişti

Ağaoğlu Holding tarafından Fatih Ormanları’na yapılmak istenen Maslak 1453 projesiyle ilgili TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İstanbul Şubesi tarafından açılan davada Danıştay yürütmeyi durdurmuştu.

ŞPO İstanbul Şube, 2 Nisan’da kendilerine tebliği edilen kararla ilgili bir basın açıklaması yayımlayıp, “Açık bir kent suçu olan proje kapsamında yürütülen inşaat faaliyetlerinin derhal durdurulması, inşaat ruhsatının ise iptal edilmesi gerekmektedir” diyerek projen durdurulması gerektiğini söylemişti.

Söz konusu bölge TOKİ tarafından hazırlanarak onaylanan imar planları ile ayrıcalıklı imar hakları getirilerek kamu yararı ve şehircilik ilkelerine aykırı bir biçimde yapılaşmaya açılmış, ŞPO da mahkemeye gitmişti. Yargı sürecinde Oda’nın itirazlarını destekleyen bilirkişi raporları ve görüşler mahkemeye sunulmuşken planlarda yapılan çok küçük değişiklikler ile bu kez Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olur vermiş, söz konusu planlar tekrar yürürlüğe sokulmuştu. Planlara yönelik denetleme ve yargılama sürecini atlatabilmek amacıyla yapılan bu uygulamaya karşı yine Oda tarafından dava açılmıştı. Ağaoğlu’nun Maslak 1453 projesi kapsamında binlerce ağacın kesildiği Google Earth verileriyle kanıtlanmıştı.

maslak

İstanbul Kent Savunması da şantiyeye gitti. İşçilerle görüşen Kent savunması facebook sayfalarında şantiyeden bilgiler aktardı.

Şantiyede çalışan işçilerden alınan bilgilere göre:

– Hakan Tek fotoğrafta inşaat halindeki binanın asansörünü beklerken üstüne demir kalıbı düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

– Katlarda düşmelere karşı olması gereken fileler bulunmuyor.

– Asansör etrafında hiç bir ek güvenlik önlemi bulunmuyor.

– İş güvenliğine Ağaoğlu bakıyor.

– Şantiyede 13 kaba inşaat taşeron şirketi ve 3000 taşeron işçi bulunuyor. Ölen işçi Öz Emek inşaat taşeron şirketinin yaptığı bölümde hayatını kaybediyor.

– Bir çok işçi 3 aydır maaşlarını alamıyor.

– Olay anından sonra şantiyede bulunan ambulans ve doktor ekibi hiç bir müdahalede bulunmadı, ambulans dışarıdan çağrıldı.

– Hayatını kaybeden Hakan Tek’e iki saat boyunca kimse müdahalede bulunmadı.

– Olaydan sonra şantiye şefleri şantiyeden ayrıldı, yetkili kimse bulunmuyor.

– Güvenlik olayın haberini alan basını içeri sokmak istemiyor, basın işçilerin kapıya yürüyüşü sonucunda işçiler tarafından içeri alınıyor.”

Plaza Eylem grubu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Maslak 1453 inşaatında Hakan Tek adlı işçinin yaşamını yitirmesi nedeniyle 19.00′da Maslak Metro çıkışından şantiyeye yürüyeceklerini duyurdu.

Ağaoğlu Gurubu’ndan olaya ilişkin yapılan açıklamada, şantiyede iki günlük yas ilan edildiği ve kazanın nedeninin araştırıldığı duyuruldu.