(Diken – 31 Mayıs 2014)

İstanbul’un son doğal plajı olarak kalan Ataköy sahilinde büyük tepki çeken betonlaşma projelerine karşı ilk mühür Ağustos’ta açılması planlanan Hyatt Regency Oteli’ne vuruldu. Bakırköy Belediyesi, şimdi TOKİ tarafından ihaleler yoluyla satılan sahildeki projelerde yürütmeyi durdurma kararını uygulamak için resmi tebligat bekliyor.

Hürriyet’ten Ali Dağlar’ın haberine göre, Bakırköy Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne bağlı ekipler 26 Mayıs’ta otel inşaatında yaptıkları incelemede projeye aykırılıklar tespit etti ve ‘yapı tatil tutanağı’ düzenleyerek inşaatı mühürledi.

430 metrekare ilave yapılmış

Denetimde, Tavros Group Otelcilik ve Yatırım A.Ş.’ye ait inşaatta projeye aykırı olarak mekanik alanın kapatıldığı, havuz-tuvalet-mutfak alanına ilave yapıldığı, giriş saçağının uzatıldığı ve bunların sonucunda 430 metrekarelik eklemeler yapıldığı tespit edildi.

İstanbul 5′inci İdare Mahkemesi, Ataköy sahildeki inşaatların yapımına izin veren imar planları için bilirkişinin hazırladığı raporu uygun bularak oybirliğiyla yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

21 Nisan tarihli bilirkişi raporunda 70 metre yüksekliğinde beş adet blokun yükseldiği belirtilerek sahile yapılacak binalarla birlikte iç kesimlerde yaşayanların kıyıyı kullanamayacağı vurgulanmıştı. Bu 70 metrelik binaların ‘duvar etkisinin oluşturduğu bir yapılaşma düzeni’ olduğu ifade edilmişti. Ayrıca kıyıya yapılacak 10 metrelik yolun da Kıyı Kanunu’na aykırı olduğu belirtilmişti.