(Ezgi Delibeyoğlu/Radikal – ÇMO)

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 31 Mayıs- 5 Haziran tarihleri arasında ”Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası” için etkinlik düzenliyor.

31 Mayıs – 5 Haziran ‘’Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası’’ ilan kararını biz son İstanbul genel kurulunda aldık. 31 Mayıs bizler için önemli bir tarihtir açıklamalarında bulunan Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Cevahir Efe Akçelik bu tarihin, HES’lere karşı derelerini savunurken öldürülen Metin Lokumcu’nun ölüm yıl dönümü olduğunu vurguladı. Aynı zamanda da, ‘’Gezinin kitleselleştiği geniş halk kitlelerine ulaştığı bir gündür’’ dedi.

MÜCADELE GÜNÜ
5 Haziranı dünya çevre günü ilan eden kapitalistlerin aksine bizler bu tarihe farklı anlamlar yüklüyoruz diyen Akçelik, ‘’ Biz 5 Haziranı her yıl doğanın talanına karşı insanları mücadeleye çağırdığımız bir gün olarak belirledik. Yaşanan süreçte Hopa’dan Gezi’ye, Gerze’den Hevsel Bahçelerine, Bergama’dan Munzur’a. Ekolojik yıkıma karşı verilen tüm mücadeleleri unutmadık’’

HES’lere, termik ve nükleer santrallere, siyanürcü şirketlere, “Çılgın Projelere” karşı yeni mücadele yöntemlerini tartışmak adına bir dizi etkinlik planladıklarını söyleyen Akçelik programı şöyle özetliyor:

31 Mayıs Cumartesi: Gezi Parkı isyanının yıldönümü – Taksim dayanışması
1 Haziran Pazar : Teknik gezi/ 3. Havalimanı inşaatı /Otobüs kalkış noktaları: Kadıköy 10.00, Mecidiyeköy 10.30
2 Haziran Pazartesi: 19.00’da belgesel gösterimi ve söyleşi/ Belgesel: Bir avuç cesur insan/ Söyleşi: Yönetmen Rüya Arzu Köksal
Yer: Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
3 Haziran Salı: 19.00’da panel. İstanbul’un Mega Projeleri/ Yer: İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi/ Karaköy
4 Haziran Çarşamba: 20.30’da  Yoğurtçu Forumu
5 Haziran Perşembe: 12.00’da basın açıklaması. Dünya Çevre Günü basın açıklaması ve İstanbul çevre sorunları raporu sunumu
5 Haziran Perşembe: 20.30’da Abbasağa Forumu
7 Haziran Cumartesi: 16.00’da konser/ Abbasağa Parkı

48384_16_06_58 2

ÇMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu’nun etkinlik ile ilgili yaptığı basın açıklaması şöyle;

“YURDUN DÖRT BİR YANINDA, EKOLOJİK YIKIMLA MÜCADELE DEVAM EDİYOR..

“Aç avuçlarını sesini yükselt
Gel dirilt değiştir”

Meseleyi 3-5 ağaç olarak tanımlamaya devam etsinler, bu bir yaşam mücadelesi diyerek yola çıkan halklar tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz topraklarında da direnişi sürdürerek yaşamı var etmeye devam edecektir.

Bu isyan 31 Mayıs 2011‘de Hopa ‘da ya da 31 Mayıs 2013‘te Taksim‘de başlamadı, bu isyan sermayenin doğaya ve kente yönelik saldırısının olduğu her yerde, Erzurum Tortum‘da HES‘lere, Sinop Gerze‘de termik santrale, Mersin Akkuyu‘da nükleer santrale, Uşak Eşme‘de siyanürle madenciliğe, İstanbul ve Ankara‘da kentsel dönüşüme karşı sürdürülen mücadelede var oldu. Bu topraklarda eşi benzeri daha önce yaşanmamış 31 Mayıs 2013 isyanı, sadece Gezi Parkı‘nda yaşananlara değil, ülkenin dört bir yanında yaşanan doğa yıkımına karşı bir isyandı, Gezi Parkı‘nın ve ağaçlarının yaşatılmasında simgeleşen direniş, başka bir dünyada doğanın bir parçası olarak yaşamaya duyulan özlemin adresi oldu.  Bu isyan birlikte mücadelenin ve dayanışmanın karşısında hiçbir gücün engel olamayacağının bir kanıtı oldu.

31 Mayıs bundan böyle bu topraklarda ekolojik yıkımla mücadele ile birlikte anılacak gündür. 2011 yılında HES karşıtı mücadelede birlikte yürüdüğümüz Metin Lokumcu‘nun Hopa‘da biber gazı saldırısı ile öldürüldüğü, aynı zamanda 2013 yılında Taksim Gezi Parkı direnişimizin kitleselleşmesi ile tüm dünyaya sesini duyuran bir isyanın filizlendiği gündür.

Bu yıla kadar 5 Haziran Dünya Çevre günü, her yıl, talan ve rant projeleri ile yok olma tehdidi altındaki doğamız ve kentlerimiz için yaşam savunucularının mücadeleye çağrı yaptığı gün olmuştur. Ancak ekoloji mücadelesi açısından ve kendini bu mücadele içinde tanımlayan halkalar için, direniş ile yazılan tarih, kapitalistlerin toplantı tarihi olan 5 Haziran‘dan çok daha anlamlıdır.  Bu nedenle Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak 31 Mayıs – 5 Haziran ekolojik yıkımla mücadele haftası olarak tanımlıyor ve Hopa‘nın eşkıyalarından Gezi‘nin çapulcularına, suyuna, ormanına, doğasına, kentine, tüm yaşam alanlarına sahip çıkanların mücadele için buluşacağı; nükleer santrallere, HES‘lere, termik santrallere, siyanürcü şirketlere, kentsel dönüşüm projelerine karşı birlikte mücadeleyi öreceğimizi açıklıyoruz.

31 Mayıs-5 Haziran Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası, HES karşıtı mücadelede kaybettiğimiz Metin Lokumcu ve Gezi isyanında kaybettiğimiz; Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gedik Mehmet İstif ve Berkin Elvan‘a adanmıştır. Her yıl 31 Mayıs – 5 Haziran haftasında düzenleyeceğimiz eylem ve etkinliklerde anılarını mücadelemizde yaşatacağız.

Ekolojik Yıkımla mücadele haftasında, meydanlarda, parklarda, etkinliklerde buluşalım, İstanbul‘u kent, kültür ve doğası ile bütün olarak koruyacağımız hattı birlikte kuralım.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu”