(sendika.org – 4 Haziran 2014)

Amasya halkı park olarak kullandığı arsada akaryakıt istasyonu yapmak üzere ağaç kesimi başlayınca ayağa kalktı. Şirket elemanlarını durdurdu, bariyerleri yıktı. Polis yine halkı silahla korkutmaya çalışırken, parkta nöbet başladı, ülkenin dört bir yanından dayanışma mesajları yağdı. Haziran İsyanı’nın yıldönümünde yaşam hakkı mücadelesi sürüyor

amasya_8

Amasya’da , Borsa İlköğretim Okulu karşısında halkın piknik alanı olarak kullandığı arsada akaryakıt istasyonu için ağaç katliamı yapılması üzerine Amasya halkı ayağa kalktı.  Ağaçların kesildiğini gören vatandaşlar, okulun yakınında akaryakıt istasyonu yapılamayacağını ve ağaçların kesilmesine izin vermeyeceklerini söyleyerek parkta toplanmaya başladı.

Şirketin testeresi halkın Gezi’si var

Halkın gündelik olarak kullandığı parkın etrafı şantiye için kapatılmıştı. Borsa İlkokulu’na 50 metrelik mesafede bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’na (TCDD) ait 3,5 dönümlük arsanın, bir petrol şirketine satıldığı ve oradan da ihale ile 49 yıllığına başka bir şirkete kiraya verildiği iddia edildi. Halk parkın metal bariyerlerle çevrilmesine tepkiliydi.

amasya-5

Yine polis yine silah

Şirket, ellerinde motorlu testere ile adamlarını göndererek arsadaki ağaçları kesmeye başlayınca motorlu testerelerin sesini duyan Amasyalılar yıllardır piknik alanı olarak kullandığı arsada birikti. Halkın şirketin kesim işlemlerini durdurmak istemesi üzerine ihbar üzerine olay yerine çok sayıda polis sevk edildi.  Halk arsa etrafındaki sacdan yapılmış duvarı yıktı. Alanın etrafını kapatan metal barikatları yıkan gençleri önlemeye çalışan bir polis durumu kontrol etmek için havaya ateş etti. Bunun üzerine halk polise tepki gösterdi.

Nöbet başladı, dayanışma kuruluyor

Gece Park nöbeti başladı. Metal bariyerlere “#direnamasya yazılamaları yapıldı. Nöbet için ihtiyaç listeleri hazırlandı. Amasya Dayanışması ismiyle bir twitter adresi alındı. Twitter adresinden 137 adet ağacın kesildiği, tüm Amasya halkının saat 9’a Park’a çağrıldığı duyuruldu.