(Diken – 6 Haziran 2014)

Amasya’nın Hızırpaşa Mahallesi’nde park alanının akaryakıt istasyonu yapılmak istenmesi üzerine açılan iptal davasında, mahkeme geçici yürütmeyi durdurma kararı verdi. Halk, ağaç kesiminin başlaması üzerine 3 Haziran’dan bu yana parkta nöbet tutuyordu.

Kentte özellikle haftasonlarında piknik için kullanılan bir parka benzin istasyonu için ruhsat verilmesi ve işletmeci firmanın ağaçları kesmek için alanı bariyerle kapatması üzerine yüzlerce kişi 3 Haziran gecesinden itibaren parkta nöbete başlamıştı.

image

Akaryakıt istasyonu inşa edilecek olan 3,5 dönümlük park Amasya merkezde, Borsa İlkokulu’na 50 metrelik mesafede bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’na (TCDD) arazinin bir petrol şirketine satıldığı ve bu şirket tarafından da 49 yıllığına başka bir şirkete kiralandığı öne sürülüyordu.

Parka yapılmak istenen benzin istasyonunun ruhsatının iptali için açılan davada mahkeme, geçici yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Amasya Dayanışması’ndan yapılan açıklamada, “Parkımızdan ayrıldığımız haberleri kesinlikle doğru değildir. Mahkeme kararının kesin sonucu açıklanana kadar parkı terk etmiyoruz.” denildi.