Okuma süresi: 2 dakika

7 Haziran Cumartesi (Bugün) 18.30’da 3. Havalimanı katliam projesine karşı yapacağımız eylemimizin basın açıklaması ve ses kaydını aşağıda bulabilirsiniz. Evlerinizde, işyerlerinizde, araçlarınızda, radyo kanallarınızda, vapurlarınızda duyurabileceğiniz her yerde yaygınlaştırabilirsiniz. Duyduğumuza göre Beyoğlu – İstiklal’de hoparlörlerle yayın yapılmaya başlanmış bile 😉

Soundcloud’dan dinlemek için tıklayın: İSTANBUL HALKI KULAK VER!

7 Haziran 2014 Cumartesi KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI BASIN AÇIKLAMASI METNİ: 

İSTANBUL HALKI KULAK VER!

İstanbul’u dozerler bürüdü! İstanbul’un kuzeyinde talan ve vahşet kol geziyor. Talan ve vahşet, yine yalanla besleniyor! Kuzey ormanlarında “gümbür gümbür” ilerleyen dozerler, “kalkınma, büyüme, gelişme” diye bağırıyor. Oysa Soma’dan biliyoruz. Bu havalimanı, sermayenin yeni bir  katliamı. Ormana sokulan betondan hançer, son nefes kaynağımızı, kuzey ormanlarını yok ederek üstümüze doğru geliyor. Son orman katledilirken, son ağaç kesilirken, son dere kurutulurken, son kuş ölürken beton bir cehennemde, yalanla besleyecekler bizi! Oysa açız, ekmekle ve gerçekle beslenmeye; doğayla ve insanla barışık bir hayat yaşamaya muhtacız!

Bugün kuzey ormanlarında bir ağaç daha kesildi; bir leylek daha öldü; bir göl daha kurudu; bir gerçek daha katledildi. Bugün kuzey ormanlarında, 3. havalimanı adı altında, büyük bir çevre kırımı; zamana yayılmış yeni bir Soma katliamı başladı. Bugün kuzey ormanlarında gümbür gümbür ilerleyen dozerler, yerin altını da yerin üstünü de cehenneme çevirenlerin; doğamızı, kentimizi, emeğimizi yağmalayanların emrinde. Marmara’ya, İğneada’ya, Saray’a, Hasankeyf’e, Yusufeli’ne, Maltepe Sahili’ne, Hüseyin Avni Paşa Korusu’na, Taksim’e, Bedaş’ın taşeron işçisine savaş açanların; kapalı kapılar arkasında sinkaflı pazarlıklar yapanların emrinde. Cengiz-Limak-Kolin-Mapa-Kalyon isimli talan lobisinin emrinde.

İstanbul halkı, kulak ver! Talan lobisi, bugün ülke tarihinin en büyük hukuksuzluğunu, en büyük kamu kaynakları peşkeşini, en yıkıcı şehirleşme potansiyelini, en büyük orman ve tarım alanı tahribatını, en büyük kuraklık tehdidini, en büyük hayvan kırımını barındıran, en şaibeli projesini; 22 milyar avroluk 3. havalimanı vurgununu başlattı. 20 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alan; 70’ten fazla hayvan türü, sayısız endemik bitki, İstanbul’a can veren su havzaları ve son tarım alanları, talan lobisinin çıkarları uğruna tehdit altında.  Kuzey ormanlarında “gümbür gümbür çalışan” dozerler seni, nefesini, çocuklarını, geleceğini ezmek için harekete geçti. Önce ağaçlar, sonra kuşlar, sonra mahallen, sonra çocukların…

İstanbul halkı, kulak ver! 3.havalimanı katliamının bedelini ciğerlerin sökülerek; cebin boşaltılarak; su kaynakların yok edilerek; beton bir cehennemde yaşamaya mahkum edilerek sen ödüyorsun; sen ödeyeceksin! Tek kazanan yağmacılar olacak.

İstanbul halkı, kulak ver! Bugün kuzey ormanlarına doğaya, ormana, hayata, emeğe, kadınlara, çocuklara düşman bir başbakan, diktatörlük rejiminin anıtını dikiyor. O başbakan ki hukuksuzluğu Danıştay tarafından da yürütmeyi durdurma kararıyla tescillenmiş olan, geri dönüşsüz bir çevre felaketi yaratacak 3. havalimanı vurgununun temelini büyük bir kibirle atıyor. O başbakan ki yaşamın kaynağı suyun; hayatı var eden emeğin; narin karacanın; mağrur kartalın; göçmen leyleklerin, ulu ağaçların vahşice katli üzerinde iktidarını sağlamlaştırmaya çalışıyor. O başbakan ki akıl dışı yalanlarla ve zorbalıkla, yaşamı yıkımın boyunduruğuna sokabileceğini sanıyor.

İstanbul halkı, kulak ver: Konuşan biziz! Frankfurt, Pensilvanya, lobiler, başkanlar, sultanlar değil, senin öz çocukların. Korumasız, çıplak, yalansız; elimizde pankart, ağzımızda hakikat… 3. havalimanı yağmadır, talandır, katliamdır! Kuzey ormanları senin, kuzey ormanları savunması sensin! Elini ver, yağmayı, katliamı durduralım. Elini ver, hep birlikte haykıralım: Bu halk yalana, talana, katliama teslim olmayacak. Börtü böceğimiz, hayvanlarımız, ormanlarımız, çocuklarımız ve geleceğimiz için, ölüme karşı yaşamı savunmak için, bugün sokaktayız, yarın da sokakta olacağız!

 

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI